Kalça Çevresinde Çıkan Sivilceler

Kalça çevresinde çıkan sivilceler insanı en çok rahatsız eden sivilcelerdir. Peki bu sivilcelerin çıkma nedeni nedir ? Bu sivilceleri nasıl yok edebiliriz ? Bu makalemizde sizlerle bu konu üzerinde tartışıp çözüm bulacağız. Kim poposunda sivilce ister ki ? :)

İnsan vücudu hassastır. Zaman içerisinde bir çok bölümünde sivilce çıkması olasıdır. Bu sivilceler zaman içinde çıkar ve kaybolur. Bunu hepimiz kabul ederiz. Fakat öyle bir yerde çıkar ki buna tahamül edemeyiz. İnsan yüzünde çıkan sivilcelere bile zor tahamül edebilirken kalça kısmında sivilcilere hiç tahamül edemez. Hemen hijyen açısından ya da yedikleri açısından kendini sorgulamaya başlar. Peki bu sivilceler kalçada neden çıkar ?

Kalçada Çıkan Sivilceler Utanç Sebebi

Özellikle kaba et yani kalçada çıkan sivilceler bizi oldukça rahatsız etmekte olup bir o kadar da insanı partnerine karşı mahçup duruma sokmaktadır. Sivilceleri yok etmek için önce sivilcenin oluşumundaki nedenleri bulup bu sorunu nasıl gidereceğiniz hakkında tedavi yöntemini belirlemenize yardımcı olacaktır. 

Halk arasında çok duyduğunuz :  sivilce karaciğer hastalığının bir göstergesidir...  Peki bu ne kadar doğru ? Uzmanların görüşü ise : sivilcenin iç hastalığına bağlı olmadığıdır... İnsan vücudundaki  hormon bozuklukları ve kullandığımız bazı ilaçlar sivilcelenmemize sebep olabilmektedir... Bayanlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların aşırı miktarda erkeklik hormonu (androjenler) üretmesi durumunda sivilcelenme olabilmektedir.

Hastalık tedavisinde  kullanılan bazı ilaçlar (kortizonlar , B12 vitaminleri, hormon ilaçları vb) sivilceye sebebiyet verebilir veya çoğaltabilir. Stres sivilcenin ana nedenlerinden değildir. Ancak stresli dönemlerde bazı hormonların açığa çıkması nedeni ile sivilcelerin ortaya çıkmasına veya artışa sebep olabilir.

Güneş Kabusunuz Olmasın

Güneşin ultraviyole ışınları sivilceleri azaltmaktadır.  Bu ışınlar kurutucu ve bakterileri azaltıcı bir etkiye sahiptir. Peki bu hep böyle midir ? Bir anda güneş kabusunuz olabilir. Neden mi ? Aşırı güneşlenmede deri kendini ultraviyole ışınlardan korumak için kalınlaştırır. Önce azalan sivilceler bir süre sonra gözeneklerin tıkanmasına bağlı olarak şiddetlenip çoğalmasına neden olabilmektedir.

Peki solaryum için bu geçerli midir diye soracak olursanız cevap ''evet''dir.  Solaryumda güneş gibi ultraviyole ışınları ile bronzlaştırdığı için aynı etkiyi göstermektedir. Yazın güneşten korunmak için koruyucu ürünler kullanmanız önerilirken bu ürünlerin daha çok su bazlı olması tavsiye edilir.  Tavsiye edilmeyen ise yağ bazlı ürünlerdir. Yağlı ürünler terle birlikte yağ salgısının artmasını sağlamaktadır bu da sivilcelenmeyi arttırmaktadır.

Peki sivilcelenmede cinsel yaşamın bir etkisi var mıdır diye soracak olursanız uzmanlar bu konuda bir bağ kuramamıştır. Sivilcelenme en çok ergenlik dönemde görüldüğü gibi yirmili yaşlarının sona ermesi bu döenmde cinsel yaşamın başlamasına denk gelmesi böyle bir kanının oluşmasına neden olmaktaıdır.

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavileri sivilcenin derecesine ve tipine göre değişmektedir. Sivilce tedavisi etki etmekle beraber yavaş ilerleyebilir. Bu süreç 2.ayda başladığı gibi 8 aya kadar tamamen düzelebilir. Fakat bu sürecin ilk ayında artışta görülebilir bu sizi endişelendirmesin. iyileşmeyen sivilceler 6-8 haftada belli olur böyle bir durumda  tedavi yönteminin değişmesi gerektiğini gösterir.

Sivilceyi tedavi yöntemini belirlemek için önce sivilcenin tipini belirlemekten geçmektedir. Sivilce tedavi edilirken dışardanporların tıkanmasını engelleyen ve bakterileri azaltan A vitamini ve benzoil peroxidli krem, jel veya losyon doktorunuz tarafından önerilebilir. Bu tür ürünler kuruluk ve soyulma gibi yan etkiler meydana getirebilir.

Sivilce tedavisinde antibiyotik kullanımıda vardır. Özellikle deriye sürülen bu antibiyotikler daha hafif sivilcelerin tedavisi için kullanılmaktadır. Daha büyük sivilceler için içine kortizon  enjekte edilerek sivilcenin yok edilmesi sağlanabilir.

Vucuda direk temas değilde ağız yoluyla alınan antibiyotiklere bakacak olursak özellikle tetrasiklin, doksisiklin veya eritromisin orta ve şiddetli sivilcede kullanılırlar. Antibiyotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltırlar. Bu da kızarıklıklar ve iltihaplanmaları azaltır.

Kadınlar doğum kontrol hapları kadınlarda sivilceyi önemli derecede iyileştirdikleri gözlemlenebilir bu amaçla tedavi maksadıyla da kullanılırlar. Fakat bu yöntem daha sonra kalıcı hormon bozukluklarına sebebiyet verebileceği için tercih edilmemelidir. Doktorunuz önermediği sürece bu yöntemi uygulamayınız. Hatta doktorun önermediği bütün yöntemlerden mutlaka uzak durunuz.

Dermatologunuz siyah noktaları ve beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı kesecikleri özel aletlerle temizleyebilir. Ancak kendiniz bunlara müdahale etmemelisiniz. Sivilceyi derinleştirerek ya da kanatarak daha fazla büyümesine ve kalıcı iz bırakmasına neden olabilirsiniz.

Son yıllarda meyve asitleride sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

kalçada çıkan sivilceler kaba ette çıkan sivilceler popo kısmında çıkan sivilceler hassas yerde çıkan sivilceler