Gebelik Tarihine Göre Kesenin Boyutu Nedir ? Sağlıklı Gebelik Nasıl İlerler ?

Çok yabancı olduğunuz o heyecanı ilk tattığınızda hemen doktora koşarsınız ve doktor ultrason ile keseciği gösterir. Peki bu kesecik ne kadar büyüklüğünde olmalı ve hergün kaç mm büyür biliyor muydunuz ?

Gebelik kesesi 1 haftadan sonra görünmeye başlayacaktır. Günlük büyüme gösteren kesecik gün başına ortalama 1 mm civarında büyüyecektir. Boyutlarına baktığımızda Kese genellikle tam bir küre şeklinde olduğu gözlenmemiştir. Ama küre şekline yakın olduğu saplanmıştır.  Bütün bunlar göz önünde bulundurularak teknolojinin gelişmesiyle; üç boyutu ölçülüp ortalaması alınarak gebelik büyüklüğü hesaplanır. Ancak gebelik kesesi çapına bakarak gebelik büyüklüğü hesaplanması çok doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden bu ölçümle hafta hesaplaması çok kullanılmaz. gebelik kesesinin görüntülenebildiği haftalarda görülebilen bebek baş-popo uzunluğu hesaplamada tercih edilir.

Muayeneye ilk gittiğinizde öncelikle gebeliğin varlığı ultrason veya gebelik testleri ile kesinleştirilir. Bu sebeple karından eğer karından göremezse doktor vajinal abdominal ultrason yapılır.

Bu aşamadan sonra ; gebeliğin rahim içerisine sağlıklı bir şekilde yerleşip yerleşilmediğine bakılır ve dış gebelik olasılığı hesaplanır Anne ona göre bilgilendirilir.

Bir diğer aşamada ise gebeliğin çoğul gebelik olup olmadığına tesbit edilir. Kese ve embriyo sayısına bakılır. Bunların yanısıra mol gebelik (üzüm gebelik)varlığı araştırılır.

Gebelik haftası hesaplanır. Sadece kese gözüküyorsa kese çapı, embriyo gözüküyorsa baş-popo mesafesi ölçülür. Sonuçlar Son Adet Tarihi ile karşılaştırılır. gebelik yaşı hesaplanmasında ilişki ile yumurtanın döllendiği tarih değil, son adet tarihinin(SAT) ilk günü dikkate alınır.

Eğer embriyo gözükür ise kalp atışlarına bakmak mümkündür ki en doğru sonucu 6. hafta ile 10. hafta arasında mümkündür.

Rahim ve yumurtalıklarda bir kitle veya hastalık olup olmadığı kontrol edilerek Anne bilgilendirilir.

Kesenin içinde bir kese daha bulunur Yolk Sak kesesi denen bu kese gebeliğin sağlıklı ilerlediğine işarettir.

Kandan yapılan gebelik testleri 4. haftadan itibaren, idrardan yapılan gebelik testi 5.hafta başından itibaren kesin sonuç verir. Eğer 4. haftada yapılan gebelik testleri negatif sonuç verirse ve adet gecikmiş ise test 1 hafta sonra tekrarlanmalıdır.

Vajinal ultrasonda gebelik kesesinin görülebilmesi için B-HCG (kandan gebelik testi) değerinin 1000-1500 seviyesinde, karından abdominal ultrason ile görülebilmesi için 5000-6000 seviyesinde olması gerekmektedir.

Vajinal ultrasonda 4.haftadan itibaren gebelik kesesi, 5. haftada ise embriyo (2-3 mm boyutlarındayken) gözükmeye başlar. Abdominal ultrasonda ise (vajinal ultrasona göre) 1 hafta daha geç olmak üzere kese ve bebek izlenir.

6. haftada embiyonun boyu 5-9 mm. arasında, 7 haftada 10-15 mm. arasında ölçülür.


yolk sak nedir gebelikte haftaya göre kaç milim ( mm ) olduğunu bulma