Klasik İskambil Figürlerine Çağdaş Yorum

Güzel Bir İllustrasyon Çalışması

Kağıt oyunlarıyla arası olmayanlar için bile keyiflidir iskambil kağıtlarını incelemek. Hele de üzerlerindeki illüstrasyonlar daha önce gördüklerimizden farklıysa mutlaka bir göz atasımız gelir. Oksal Yeşilok, iskambil destesinin 4 temel sembolü olan kupa, karo, sinek ve maçayı baştan yorumladığı Whimsical Playing Arts Typographer's Deck ; Furkan Şener ise tipografik kompozisyonlara sahip ile ilham verici iskambil destelerine imza atmıştı. 55 farklı tasarımcının yarattığı Playing Arts B2B Playing Cards da tam bir sanat eseriydi. Facebook ise birlikte iş yaptığı ajanslara 

 adlı özel bir iskambil destesi dağıtarak bunu iletişim malzemesi olarak kullanmıştı. Şimdi ise Barbara Dziadosz’un şirin mi şirin Playing Cards serisi var karşımızda.

Playing Cards, eğlenceli figürleriyle dikkat çekiyorAlman illüstratör Barbara Dziadosz’un  Playing Cards serisinde en dikkat çekici olan kağıtlar, figürlü olanlar. Alışık olduğumuz gibi kraliyet figürlerinin tasvir edildiği bu kartlarda, fark bu figürlerin hem verdikleri pozlarla hem de çizim stiliyle çağdaş bir havaya sahip olmaları. Örneğin valeyi sokak basketbolcusu, akıllı telefonu ve hazır kahvesiyle takılan ya da spor salonunda ağırlık kaldıran dövmeli bir genç olarak görüyoruz. Queen/kız ise parfümünü sıkarken ya da rujunu sürerken tasvir edilmiş.

Playing Cards destesindeki kartlar 58×88 mm boyutlarıyla alışkın olduğumuz iskambil kartlarına göre biraz daha küçük ebatlarda. Barbara Dziadosz, baskıda 320 gramlık Pro Linen kağıt kullanmış.
kaynak

iskambil kapıtları ilginç iskambil kağıdı illustrator