Bu Dünyaya Ait Olmadığı Garanti 10 Sebze ve Meyve

Garip Sebze ve Meyveler

               Belkide hayatınızda ilk kez göreceğiniz yenebilen bitkilerin birçok farklı özelliği bulunuyor. Zaten şekillerinden ve renklerinden de belli oluyor ...

Rengarenk Mısırlar

Rengarenk Mısırlar

Şeffaf renkli taneler içeren bu mısır, Amerikalı bir çiftçi olan Carl Barnes tarafından yetiştirildi. Ve bu mısır kaynatılırken solmuyor.

Romanesco Brokolisi

Romanesco Brokolisi

Bu bitki karnabahar ve brokoli karışımından oluşuyor ve İtalya'da yetiştirildi.

Çilekli Ispanak

Çilekli Ispanak

Şaşırtıcı bir şekilde var olan bu sıradan ıspanak, çilek veya ahududu gibi görünen bu küçük çileklerle garip bir çeşitliliğe sahip. Hem yapraklar hem de çilekler yenilebilir durumda. Bu ıspanağın yüksek miktarda demir içermesi ve süt tozu kadar kadar proteini içeriyor. Ancak, çilek neredeyse tatsız tuzsuz.

Mor patatesler

Mor patatesler

Mor patatesler, Peru ve Kolombiya kaynaklı yam alt türlerinden birisidir. Sağlıklı beslenme taraftarları bu sebzeyi severler: antioksidanlar içerir ve birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Nopal Kaktüs

 Nopal Kaktüs

Meksikalılar bu kaktüsü o kadar çok seviyor ki, süpermarketlerdeki mısır veya patates gibi ortak bir besin maddesi haline geldi. Nopal, vitamin açısından zengindir ve yağ yakmaya yardımcı olur. Salatalar için popüler bir bileşen. Izgara, marine edilebilir ve ana madde olarak kullanılabilir. Taze kaktüs kuşkonmaz gibi yeşil bezelye ile tadı. Marine edilmiş turşu gibi tadı vardır.

Renkli Karnabahar

Renkli Karnabahar

Karnabaharın bu alt türü, bir sürü renkli çiçek gibi görünmektedir. Bu sebze her masayı süsleyebilir. Normal karnabahar kadar da besleyici olur.

Lotus Kökü

Lotus Kökü

Lotus kökünün Japon, Çin ve Tayland mutfaklarında zarif olduğu düşünülmektedir. Sebze dünyasının "fugu balığı" olarak da adlandırılır: lotus kökü yanlış pişirilirse zehirli olabilir. Kökün kullanışlı özellikleri antik çağlardan beri bilinmektedir: bir sürü vitamin ve amino asit içermektedir.

Çin Acı Kabak'ı

Çin Acı Kabak'ı

Bu sarmısak sebze, Asya'da popülerdir. Doğru pişirmek önemlidir çünkü acıdır ve çiğ suyu zehirlidir. Ancak acı kavun çok besleyici: demir, kalsiyum ve potasyum içerir. Son araştırmalar acı kavun suyunun pankreas kanseri hücrelerini öldürebildiğini kanıtlandı.

Oca

Oca

Bu olağandışı sebze Güney Amerika'da yetiştirilmektedir: Kolombiya, Peru, Şili. Oca, patates gibi lezzet gösterir, ancak lezzet açısından zengin ve parlak gözlü ampulleri var. Patatesin aksine, oca çiğ yenebilir.

Bunlarda Hayata 1-0 Yenik Başlayanlar

Bunlarda Hayata   1-0   Yenik Başlayanlar

Garip Sebze ve Meyveler Bu Dünyaya Ait Olmadığı Garanti 10 Sebze ve Meyve Rengarenk Mısırlar Romanesco Brokolisi Çilekli Ispanak Mor patatesler Nopal Kaktüs Renkli Karnabahar Lotus Kökü Çin Acı Kabak'ı Oca Bunlarda Hayata 1-0 Yenik Başlayanlar