Zıt kutuplar birbirini iter mi , yoksa çeker mi ?

Zıt kutupların birbirini itmesi, tartışılmaz bir fizik kanunudur. Ancak gerçek hayatta, özellikle de romantik ilişkilerdeki etkileşim fizik kanunlarının tersine işleyebilir. En azından bir süre için…

Sevmek uzun süreli ve çoğunlukla uzun süre isteyen bir his iken, etkilenmek daha kolay ve anlıktır. Üstelik etkilenmek bir duygu da değil, uçucu bir histir. Farkında olmadığımız bir anı, örneğin koku hafızamızın bir oyunu sonucunda bile bu durum gerçekleşebilir. Beyindeki birkaç kimyasal reaksiyon sonucunda beklenmedik birinden etkilenmiş halde bulabiliriz kendimizi. Üstelik bu beklenmedik kişi bize taban tabana zıt gibi görünen biri de olabilir. Bizi itmesi gerekirken, bizi çeken güç nedir peki?

Aşkın gözü kör olabilir ama…

Çoğu kişi bu sorunun yanıtını aşkın gözleri kör etmesi olarak açıklıyor. Bu mümkün; hissettiğimiz kuvvetli duygu karşımızdaki kişinin bizden ne kadar farklı olduğunu bir süreliğine unutmamızı sağlayabilir. Zaman içinde, kişinin üzerimizdeki etkisi azaldıkça sevimli bulduğumuz bazı özellikler bize batmaya başlayabilir. İşte bu nokta ilişkinin zorlandığı, test edildiği andır ve gidişatı burada benimsenen davranış belirler. Karşımızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek ya da bu farklılıkların yollarımızı ayırmasına izin vermek.

İlişkide olduğumuz kişiyi olduğu gibi kabul etmek için, onu yargılamadan önce herkesin farklı bir yetiştirilme tarzı olduğunu hatırlamak faydalı olabilir. Özgürlükçü ailelerin çocukları spontan ve plansız olmaya meyillidir. Oysa çocuklarını sıkı disiplinle yetiştiren ailelerin çocukları, daha doğmamış bebeklerinin hangi ortaokula gideceğine karar vermeye çalışırken görülebilirler. Dolayısıyla standartların farklı oluşunu bir hata ya da yanlışlık olarak değil, ailesel bir farklılık olarak görmek, karşımızdakine daha hoşgörülü yaklaşmamızı sağlayabilir.

Rahatsızlıklar ve beklentiler konusunda açık olun

Farklı düşünceleri ve hisleri sözcüklere dökmek, karşımızdakine açık ve net davranmak çok önemlidir. Kişi sürekli karşılayamadığı birtakım beklentilerle yüz yüze gelmek yerine hangi hareketlerinin sevgilisini rahatsız ettiğini  öğrenebilirse, bir ortak nokta bulma fırsatı doğmuş olur. Diğer bir deyişle, hangi kutbun karşısındakini ittiğini bulması gerekir ki, o kutba ne denli yaklaşabileceğini de bilsin.

Bir ilişkinin tarafları hiçbir zaman ilişkiye girmeden önceki halleri değildir. Hem geçen zaman, hem de birlikte geçen zaman onları değiştirir. Sağlam ilişkiler ve “power couple”lar birbirlerinin değişimine ayak uydurabilmiş kişilerden oluşur. İşte bu nedenle, kişisel gelişimimizin olduğu kadar ilişkimizin selameti için de değişime açık olmak çok önemlidir.
uplifers.com

Zıt kutuplar birbirini iter mi yoksa çeker mi aşk kadın erkek kadın erkek ilişkileri