Zekanızı Geliştirmenin Yolları - Zeka Nasıl Gelişir? - Zekaya İyi Gelen Yiyecekler

Zekayı geliştirmekle ilgili herşey bu yazıda

İster okulunuzda, ister sosyal yaşantınızda isterse de işinizde başarıyı yakalamak istiyorsanız sizi rezil edecek olanda vezir edecek olanda aklınız ve zekanızdır.

        İşte siz de bu gerçeği bildiğiniz için şu anda bu yazıyı okumaktasınız. Ve haklı olarak Zekamı nasıl geliştirebilirim? Zeka nasıl gelişir? Zekaya iyi gelen şeyler? Zekayı geliştiren yiyecekler nelerdir? Zekam nasıl gelişir? gibi sorularınızın cevabını arıyorsunuz.

    Bu yazımızda ki önerileri yaparsanız emin olabilirsiniz ki zekanızda gözle görülür bir yükselme olacak

Konuşurken tekliyor olabilirsiniz. Biriyle konuşurken kelimeler hatrınıza gelmiyor olabilir. Ya da aşırı unutkanlık olabilir. Ya da okuduklarınızı anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz ya da şikayetiniz neyse bu yazımızla bu problemi çözmenizi sağlamak gayretindeyiz.

Neler yapabilirsiniz?

Yazımızı bitirdiğinizde beyniniz eskisinden daha sağlıklı ve verimli olacak. Ayrıca bilişsel gücünüz mental yeteneğiniz sizi dahi şaşırtacak.

Video oyunları oynayın

Video oyunları oynayın

Bu yargı tam olarak kesinleşmiş olmasada çocukların zeka geliştirme orijinli oyunlar genellikle 8-10 yaş aralığında ki çocukların zeka gelişmesinde gözle görülür bir artış sağladığı yapılan araştırmalar ışığında gözlemlenmiştir. Çocukların yaşıtları arasındaki davranışları ve matematiksel becerilerinde olumlu sonuçlar gözlemlenmiş ve problem çözme yeteneklerinde artış olmuştur.

MÜZİK DİNLEYİN

MÜZİK DİNLEYİN

Şimdiye kadar müzik dinleme ve zeka gelişimi konusunda birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların ortak noktası MÜZİĞİN ZEKAYI GELİŞTİRDİĞİ yönünde olmuştur. Müzik dinlemek konsantrasyonunuzu daha üst seviyeye çıkaracaktır. 

Ayrıca şarkı sözlerini ezberlemenizde nöronlarınızın yaşamına destek sağlayacaktır. Ne kadar sağlık nöronlar o kadar sağlıklı beyin demektir..

Müzik dinlemek zekayı geliştirir.

SOSYAL OLUN

SOSYAL OLUN

Sosyal olmak, arkadaşlarınızla mental paylaşımlar yapmak zekanızı ışıldatır. Çünkü sosyal ortamda arkadaşlarınızla olan iletişiminiz beyninizde ki nöronların iletişimini artırır ve buda beyninizde daha fazla bağlantı demektir. Şunu hatırlatırız ki beyninizdeki sinaptik bağlantılar ne kadar çoksa o kadar zekanız gelişmiş demektir.

Sosyal olmak zekayı geliştirir.

MOTORSİKLET KULLANMAYI DENEYİN

MOTORSİKLET KULLANMAYI DENEYİN

Nintendo şirketi'nin oyun  geliştiren ismi Ryuta Kawashima; 

40 lı yaşlarda ki motorsiklet ehliyetine sahip japon erkekleri arasında bir araştırma yapıyor. Araştırmaya katılanların bir kısmı her gün işe motorsiklet ile diğerleri ise farklı yöntemlerle ulaşımını sağlamıştır. Motorsiklet kullananlarda anlama kabiliyeti artışı gözlenmiş ve daha pozitif oldukları görülmüştür.

Motorsiklet kullanmak zekayı geliştirir. Ya da farklı aktiviteler yapanlar da diyebiliriz.

SU İÇEREK FARKI GÖRÜN

SU İÇEREK FARKI GÖRÜN

  Çok basit görüp önemsemeyebilirsiniz ancak gün içerisinde tüketeceğiniz en az 3 litre su beyninize oksijeni ve gerekli faydalı şeylerin taşınmasını sağlar. Ve bu da en üst seviyede verim almanız anlamına geliyor.

Su içmek zekanızı geliştirir.

UYKUYU İHMAL ETMEYİN

UYKUYU İHMAL ETMEYİN

Herkesin bünyesi farklıdır ancak genellikle 8 saat ideal bir uyku süresi olarak kabul edilir. 

Peki neden uyumak zekayı geliştirir ?

Gün içeisinde beyninizin aktiviteleri, ürettiği bağlantılar ve öğrendikleri siz uykudayken düzenlenir, nöronlar daha etkin çalışır. Bu sebeple de zekanızda gözle görülür bir artış görülür.

YABANCI DİL ÖĞRENİN

YABANCI DİL ÖĞRENİN

Bütün araştırmalaryabancı dil öğrenmenin beynin ana unsurları olan nöronların yeni bağlantılar kurarak hayatta kalmalarını ve hafızanızın güçlenmesine son derece faydalarının olduğunu ortaya koymuştur.

Yabancı dil öğrenmek zekanızı geliştirir.

MEDİTASYON YAPIN

MEDİTASYON YAPIN

Beyninizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Meditasyon yapmak zihninizi dingin kılar, huzur ve mutluluk açığa çıkar.

BULMACA ÇÖZÜN

BULMACA ÇÖZÜN

Bulmaca çözmek zihinsel bir aktivite olarak zekanızı güçlendirir unutkanlık problemini ortadan kaldırır ve bunamayı önleyici etki sağlar

Bulmaca çözmek zekayı geliştirir.

SATRANÇ OYNAYIN

SATRANÇ OYNAYIN

Hayatınızda belki de hiç oynamadığınız bir oyun olabilir ama yenilikler beyniniz için hayati öneme haizdir. Bu sebeple satranç oynamayı ve öğrenmeyi mutlaka denemelisiniz. AKıllı telefonların yaygın olduğu günümüzde satranç oyunları size bir tık ötede. 

Satranç oynamak sizin problem çözme yeteneğini geliştirecektir.

ZEKAYI GELİŞTİREN YİYECEKLER ve GIDALAR HANGİLERİDİR?

Beyin fonksiyonlarınız için beslenme alışkanlığınız son derecek önem arz etmektedir. Size önereceğimiz besinler sizi kendinize getirecek ve zekanızda ki farkı görünce bize hak vereceksiniz.Zeka Geliştiren Gıdalar Nelerdir?

B VİTAMİNİ

B VİTAMİNİ

B vitamini, özü açısından hafızayı güçlendirmekte son derece başarılı bir vitamindir ve sizi enerjik kılar.   B vitamini eksikliğinin  zihinsel faaliyetleri azalttığı biliniyor.

 Muz, hindi, balık, fasulye, mercimek ve patates gibi B vitamini bakımından zengin besinleri tüketmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

E VİTAMİNİ

E VİTAMİNİ

 E vitamini, tam bir antioksidan deposudur ve bunun için beyin sağlığınızı korumanıza katkı sağlamaktadır. Ayrıca depresyon düşürücü ve Alzheimer’ı yavaşlatıcı etkisi olan E vitaminini, fındık, lifli yeşil bitkiler, kivi ve mangoda, avokadoda bulabilirsiniz.

Ayrıca avokado içerdiği K vitamini saysinde de bilişsel yetenekleri de geliştiriyor.

BALIK YAĞI

BALIK YAĞI

Balık yağının zengin omega-3 yağ asitleri içermesi bakımından  beynin çalışmasına en etkili şekilde yardımcı olan yağ olduğu bilinmektedir.

ORGANİK YEŞİL ÇAY

ORGANİK YEŞİL ÇAY

Doğal ya da organik yeşil çay. Muhteva ettiği  “matcha”, ile zihninizi kılıç kadar keskin hale getirerek konsantrasyon kabiliyetinizi arttırıyor.

Et ve Balık Sizi Kendinize Getirir

Et ve Balık Sizi Kendinize Getirir

Et ve balık tüketiminizle doğru orantılı olarak vücudunuzda ki keratin ihtiyacı giderilmiş olur. 

Zekanızı geliştirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış 25 yöntemi zeka zeka nasıl gelişir zeka geliştirme zeka geliştirme yolları nasıl akıllı olunur zekayı geliştiren yiyecekler zekayı geliştiren yiyecekler nelerdir zekaya iyi gelen yiyecekler bilimsel zekaya iyi gelen şeyler zihin beyin mental yetenek bilişsel yetenek müzik yuta Kawashima Beyin fonksiyonları Muz hindi balık fasulye mercimek ve patates avokado Alzheime omega-3