Yaşar Özel kimdir?

Yaşar Özel 1939-2019

Türk Sanat Müziği sanatçısı Yaşar Özel hayatını kaybetti. Peki, Yaşar Özel kimdir ölüm sebebi nedir? Yaşar Özel kaç yaşındaydı? Yaşar Özel hayatı ve hakkında merak edilenler araştırma konusu oldu. Rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir tedavi gören Türk sanat müziği sanatçısı Yaşar Özel, Emirgan'daki evinde akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Diyarbakır’da dünyaya gelen Yaşar Özel, ilk konserini 1962'de Ankara'da verdi. Sanatçının ilk parçaları, "Kalbimin Sahibi Sensin", "Bu Son Şarkımda Sen Varsın", "Sen Gözlerimde Bir Renk" "Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var" adlı parçalardır.

Yaşar Özel kimdir, kaç yaşındaydı, ölüm sebebi nedir? Yaşar Özel kim sorusu gündeme oturan haberlerden birisi oldu. Seslendirdiği parçalarla Türk Sanat Müziği’ne damgasını vuran Yaşar Özel’in hayatını kaybetmesinin ardından, Yaşar Özel kimdir sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. Özel, 2010 yılından itibaren Kadıköy Belediyesi'ne bağlı Caddebostan Gönüllü Merkezinde "Yaşar Özel TSM Sanat Topluluğunun" şefliğini yürüterek, aynı zamanda İBB Kültür AŞ'nin sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi.

YAŞAR ÖZEL KİMDİR?

1939 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. 1952'de Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Etüd Proje Fen Heyeti Müdürlüğünde ressam olarak çalıştı. 1957'de Erzurum'da 3. Ordu Moral subayı olarak askerlik görevini yerine getirdi. 1957 yılı Ağustos ayında düzenlenen iki ayrı yarışmada finale kaldı ve "Ses Kralı" unvanıyla anılmaya başlandı. 1959 yılında Radyo evinin açtığı sınavı kazanarak Ankara Radyosuna ses sanatkârı olarak alındı. Burada üç yıl çalıştıktan sonra İstanbul Radyosu'na atandı. 1980 yılında buradan emekli olduktan sonra da müzik çalışmalarına radyo ve televizyonlarda ara vermeden devam etti.

Sanatçı, ilk konserini 1962'de Ankara'da verdi. Sanatçının ilk parçaları, "Kalbimin Sahibi Sensin", "Bu Son Şarkımda Sen Varsın", "Sen Gözlerimde Bir Renk" "Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var" adlı parçalardır.

Yaşar Özel, müziğin dışında güzel sanatlar ve tiyatro eğitimleri aldı. Sporla ilgilendi ve atletizmde Türkiye birincilikleri elde etmiştir. 200'ü aşkın albümü bulunan Yaşar Özel’in 1970’li yıllarda Fransız bir müzik yapımcısıyla birlikte İstanbul’da kaydettiği uzunçalar Fransa’da yayımlanmış; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan, Irak gibi pek çok ülkede düzenlenen konser ve turnelere katılmıştır. Evli ve biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babası olan Yaşar Özel 85 yaşında hayatını kaybetti.  

Yaşar Özel kimdir? Yaşar Özel