Yasa Yürürlüğe Girdi , Artık Kadınlar Daha Fazla Çalıştırılabilecek

Kadın işçilerle alakalı yasa değişikliği

           2015 yılında yapılan yasa dğeişikliği ile kadın işçilerin 3 farklı sektörde 7.5 saatin üstünde çalışabilmesinin önü açılmıştı. Ancak yürürlüğe girmemişti. Şimdi ise o değişiklik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

          Hükümet tarafından 2015 nisan ayında yapılan yasa değişkliği  2 yıl sonra yürürlüğe girdi , bununla beraber SGK'nın yapmış olduğu 2 yönetmelik değişikliğine istinaden turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçiler gece 7.5 saatten fazla çalıştırılabilecek.

       Bu değişiklikle beraber 24 saat içinde en az 3 işçi postası çalıştırılması şartı da kaldırılmış oldu. Ancak haftalık 45 saati aşmadığı süreceekstra mesai ücreti alamayacaklar.

Yazılı Onay Alınması Gerekli

Eski yasaya göre  gece postalarında işçilerin 7.5 saatten fazla çalıştırılmaları kesinlikle yasak. Fakat  dün yürürlüğe giren değişiklikle beraber turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçilere 7.5 saatin üzerinde gece çalışması da yaptırılabiliyor. Bunun için işçinin yazılı onayının alınması şartı yeterli olacak.

Kadınlar Daha Fazla Çalıştırılabilecek resmi gazete SGK