Yabancı Aksan Sendromu Nedir?

Migren ağrılarından şikâyet eden Michelle Myers adındaki Amerikalı bir kadın, 2016 yılının bir gecesinde dayanılmaz baş ağrılarıyla uykuya daldı.

Migren ağrılarından şikâyet eden Michelle Myers adındaki Amerikalı bir kadın, 2016 yılının bir gecesinde dayanılmaz baş ağrılarıyla uykuya daldı. Uyandığında ise ilginç bir şekilde İngiliz aksanıyla İngilizce konuştuğunu fark etti; hâlbuki kendisi Amerika’nın dışına hiç çıkmamıştı. Myers, dünyada Yabancı Aksan Sendromu (c) olan 100 insandan biri. Bu sendromu olan kişiler, ana dilini birden yabancı biri gibi konuşmaya başlıyorlar.

YAS çoğu durumda, beynin konuşmayla ilgili bölümlerine zarar veren bir baş sarsıntısı yaşandıktan sonra meydana geliyor. Mesela trafik kazası geçirdikten sonra birden Fransız aksanıyla İngilizce konuşmaya başlayan Avustralyalı Leanne Rowe var. Ondan başka beyin tümörü ameliyatı olduktan sonra ana dili olan İngilizceyi Fransız/İtalyan gibi konuşmaya başlayan İngiliz Kath Lockett var.

Sendromun henüz adı konmamışken kayıtlara geçen ilk vaka 1907 yılına ait; doğma büyüme Parisli olan bir adam beyin kanaması geçirdikten sonra ana dilini Alman gibi konuşmaya başlamış. İkinci Dünya Savaşı sırasında nörolog Georg Herman Monrad-Krohn sendromun ilk vaka çalışmasını Astrid L. adında Norveçli bir kadın üstünden irdelemiş. Astrid başına şarapnel geldikten sonra Norveççeyi Alman gibi konuşmaya başlamış. Monrad-Krohn o zamanlar bu sendroma dysprosody adını vermiş: kadının sözcük seçimi, cümle kurma biçimi ve hatta şarkı söylemesi normalken entonasyonu, sesletimi ve hecelerde bastığı vurgular (yani vezin anlamına gelen prosody) tamamen değişmiş.

Ancak YAS sadece başta ya da beyinde meydana gelen bir yaralanma ya da travma yüzünden meydana gelmiyor. Son yıllarda örneğin psikojen YAS denen ve şizofreni gibi psikolojik sorunları olan insanlarda da yabancı aksan sendromu görülmüştür.

Yabancı Aksan Sendromu Neden Olur?

Bilim adamları bazı beyin hasarlarının ya da psikiyatrik rahatsızlıkların neden yabancı aksan sendromuna yol açtığını tam olarak bilemiyor ancak bu sendromu olan insanların aslında yabancı bir aksan konuşmadıklarını öne sürüyorlar. Yani aslında beyinde meydana gelen hasar, konuşma yeteneğini bozarak çenede, dilde, dudakta ve gırtlakta ayırt etmesi zor bazı değişikliklere yol açıyor ve kişinin sözcükleri farklı şekilde telaffuz etmesine neden oluyor.

hangisieniyi.com

Kath Lockett Yabancı Aksan Sendromu YAS sağlık nedir Yabancı Aksan Sendromu Nedir