WordPress Sitenize Bulaşmış Virüsler Nasıl Temizlenir? Sitenizde Kendiliğinden Reklamlar mı Çıkıyor?

Wordpress Siteme Virüs Bulaştı Ne Yapmalıyım?

Web sitelerinizle istediğiniz kadar ilgilenin arada sırada böyle tatsızlıklıklar olabiliyor ve sitelerimiz bazen  virüslere, kötü amaçlı yazılımlara, malware' lara yenik düşebiliyor. 

Bu durum ya sitenizin ele geçirilmesi ya anasayfanızda nereye tıklasanız can sıkıcı reklamların açılması ya da bir açıkla sitenize sızanlara sitenizin hizmet etmesi şeklinde tezahür edebilir. Yani bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulunması gerekir.


Peki Web Sitemi Virüslerden Nasıl Temizlerim?

Virüs Çeşirleri Ve Neler Yapabilecekleri

Iframe Virüsü Nedir?

Bu virüs sitenizde mevcutsa siteniz başka bir hedef siteye yönleniyor demektir. 

Bu şekilde eğer sitenizde kendi reklamlarınız varsa google bunu algılayıp reklam yayınını dahi durdurabilir sitenizin tehlikeli olduğu gerekçesiyle.

Bunu tespit etmek çok kolay değildir. Yapabileceğiniz şey şu olabilir; wordpress temanızın index.php dosyasını yada ana dizinde ki index dosyanızı kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte site trafiğinizi de detaylı kontrol etmeniz iyi olacaktır.


Spam  Nedir?

Sitenize gelen kullanıcıları kandırmak ve çeşitli faydalar için dosya ve veritabanlarına sızarak hem trafiğinizi olumsuz etkileyen hem de ziyaretçilerinizin ayağını sitenizden kesecek nitelikte can sıkıcı şeylerdir.


Virüs Nasıl Bulaşır?

Genel olarak ülkemizde tercih edilen hazır sistemler Wordpress ve Joomla olarak sınırlandırabiliriz. Bu noktada başınıza bela olacak bir husus kullandığınız warez yani kırılmış temalar. Bu temayı kıran kişiler kesinlikle bunu hayır yapmak için kırmıyor.

Kendi reklamını yerleştirip para kazanmak amacı ağır basıyor ancak birde sizin web sitenizin zombi hale gelme durumu var. Yani bu şekilde sizin hükümranlık alanınızı karşı taraf belirlemiş oluyor.

Size önerimiz web sitenizdeki dizin ve dosyalarınız kesinlikle 777 şeklinde tam yetkiye sahip olmasın ( Olması gereken dışında ) . Eğer her bir dizi ve dosyaya 777 verirseniz siteniz kolaylıkla ele geçirilebilir hale gelir. Kendi elinizle güvenlik açığı üretmiş olursunuz.

Wordpress veya Joomla Sistemli Web Sitenizde ki Virüs Nasıl Temizlenir?

Öncelikle Wordpress kullanıyorsanız  https://tr.wordpress.org/download adresinden, Joomla kullanıyorsanızda  https://www.joomlatr.org/joomla/joomla-indir.html   linklerinden en güncel sürümleri indirin. Bu işlemi kolay bir şekilde panelinizden Sürüm kontrolü yapıp varsa güncelleyerekte yapabilirsiniz.

wordpress virüs silme

Web Sitemi Virüslerden Nasıl Temizlerim? - Yol 1

Wordpress için Wp-content, htaccess ve wp-config.php dışında ki dizininizde ki dosyaları silip yerlerine yenilerini yani güncellerini yükleyip eğer birisi tarafından yapılan değişiklik varsa bu şekilde bertaraf etmiş olursunuz.

Web Sitemi Virüslerden Nasıl Temizlerim? - Yol 2

    Muhtemeldir ki sıkıntı plugin yani eklentilerden olmuş olabilir. Eklenti sahibi iyi niyetli değilse  kod aralarına kendine hizmet edecek şeyler yazmış olabilir. Peki bunu nasıl giderebiliriz ve nasıl bulabiliriz?

Koruyucu Wordpress Eklentisi

Yeni eklenti ekleme kısmına gelin ve 'gotmls' yazın. Karşınıza ANTİ MALWARE from  GOTMLS.NET isimli bir eklenti gelecek bunu kurun ve wordpress sitenizin dosyalarınızı tarayın. Çok kısa süre içinde karşınıza sorun teşkil edebilecek eklenti ve dosyaları dökecektir. Buna göre

GOTMLS

GOTMLS

Web Sitemde Nereye Tıklasam Reklam Çıkıyor

     Nereye tıklasam reklam çıkıyor

Yukarıda ki yöntemler işe yaramadıysa sıkıntı aslında sitenizde olmayabilir. Örnek vermek gerekirse Chrome kullandığınızı farzediyorum. 

Bu noktada sorun tarayıcınıza ekli olan uzantılardan kaynaklanıyor olabilir.

Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesinde ki üç noktalı yere tıklıyoruz

DİĞER ARAÇLAR >> UZANTILAR

   Burada eğer size yabancı gelen bir uzantı görüyorsanız yanındaki  sürgüyü kapatıp pasif hale getirip deneyebilir ya da direkman silebilirsiniz. Bu şekilde eğer sorun bir uzantı sorunuysa bu raahatsız edici reklamlar bir daha karşınıza çıkmayacaktır.

WordPress Sitenize Bulaşmış Virüsler Nasıl Temizlenir Wordpress Siteme Virüs Bulaştı wordpress site virüs reklam firewire virüs bulaştı virüs bulaştı ne yapmalıyım Zararlı yazılım kötü amaçlı yazılım web web site sitemde virüs mü var sitemde virüs var siteme virüs bulaştı nasıl temizlenir Web Sitenizde ki Virüs Nasıl Temizlenir virüs çeşitleri Iframe Virüsü spam spam nedir joomla