Unutulmayacak Zafer Kutul Amare Zaferi

Türk tarihi sayısız zaferlerle dolu. Şanlı Türk Tarihinde Kutul Amare Zaferi çoğunluğun bilmediği destansı bir zafer. Ey Türk genci unutma ! Unutturma ! Sayfalarca yazmak gerekir bu zaferi ama sizler için özetleyeceğiz. Kutul Amare Özetini makalemizde bulacaksınız. Türk'ün gücünü, Osmanlının başarısını Kutul Amare'nin Özeti'ni bir Türk olarak mutlaka okuyup öğrenmelisiniz. Kutul Amare zaferi her ne kadar gizlensede bizler bilinçli hareket edip nesillerimize bu zaferi aktarmalıyız.

Kutuk Amare Zaferi Nerede Oldu ?

Kutuk Amare Zaferi Nerede Oldu ?

Bu şanlı zafer 29 Nisan 1916 'da  Osmanlı Ordusunun Irak ( Kut Bölgesinde )  ingilizleri dize getirmiştir.  Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile rütbelilerden 13  general, 481 subay esir alınmış ve 40 bin civarı İngiliz askeri öldürülmüştür.

Osmanlı Ordusunun I. Dünya Savaşı’nda çarpıştığı cephelerden birtanesidir Irak cephesi. İngilizlere karşı oluşturulmuştur. Osmanlı dönemi kaynaklarında Irak-ı Arap olarak adlandırılan bölge, Dicle, Fırat havzasında tarihte hepimizin bildiği adıyla Mezopotamya’yı (Verimli Hilal) içine alır ve geniş toprakları kapsayarak Basra Körfezi’ne kadar uzanır.

İngilizler her zaman ki gibi petrol peşindeydi. Bu seferde Irak petrollerini ele geçirmeyi amaçlamışlardı. 6 Kasım 1914 de Basra Körfezinden Şattülarap ağzındaki Fav bölgesinee asker çıkararak saldırıya geçmişler, ilerleyen aylarda bu saldırılarını kuzeye doğru ilerlemişlerdir. İngilizler, 3 Haziran 1915 tarihinde Kut’ül-Ammare’yi, Temmuz ayı sonlarına doğru da Nasıriye’yi işgal etmişlerdir. 23 Kasım 1915’de bu gidişe son vermek isteyen şanlı Türk donanması harekata geçerek, General Townshend komutasındaki İngiliz ordusunu geri püskürttü ve Kut-ül Ammare’de çepe çevre sarmayı başarmışlardır. Kut’ül-Ammare’yi bir kale gibi savunan General Townshend, 29 Nisan 1916 tarihinde Türk ordusuyla daha fazla mücadele edememiştir ve teslim olmak zorunda kalmıştır. Türkler, Kut’ül-Ammare’de İngilizlerden başta Tümen Komutanı General Townshend olmak üzere toplam 13 general, 481 subay ve 13.300 askeri esir alarak büyük bir başarı sağladı.

İngilizlerÇanakkaleden Sonra 2.Yenilgisini Aldı

İngilizlerÇanakkaleden Sonra 2.Yenilgisini Aldı

Çanakkale zaferi ingilizlere karşı verilen büyük bir mücadele örneğiydi ve zaferle sonuçlanmış çanakkalenin geçilmez olduğunu Türk ordusu onlara göstermişti. Kut'ul Amare ile İngilizlere ikinci büyük darbe inmiş oldu. Bu zaferle diğer cephelere haber hızlı ulaştı. Diğer cehpeherdeki askerlere büyük moral oldu. İngilizler birkez daha Türkler ile mücadele edemeyeceklerini anladı.

Kutul Amare Zaferi Kutul Amare Zaferini nasıl kazandık kutul amare özet