Ucuz et ‘hafta sonu’ her yerde bulunacak

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) temini ile 2 markette satışa sunulan “ucuz et” bu hafta sonundan itibaren tüm Türkiye’de ulaşılabilir olacak.

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) temini ile 2 markette satışa sunulan “ucuz et” bu hafta sonundan itibaren tüm Türkiye’de ulaşılabilir olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla ESK’nın markette ucuz et satılmasına yönelik karkas et temini 1 Kasım itibarıyla başladı.

ESK ihalesiyle 81 ilde şubesi olan ve satış noktalarının tamamında satışı taahhüt eden A101 ve

BİM ile sözleşme imzalandı.

10 bin tona çıkabilir

Vatandaşlar KDV dahil kıymanın kilogramının 29 lira ve kuşbaşının kilogramının 31 liradan satışını olumlu karşıladı.

Etlerin söz konusu market raflarında bulunamamasıyla ilgili sorulara Bakan Fakıbaba yanıt verdi. Fakıbaba, etlerin ESK tarafından firmalara verilmeye  başlandığını, uygulama için aylık 6 bin tonluk miktar belirlediklerini, etlerin raflarda erken tükenmesinin normal olduğunu söyledi. 

Amacın piyasa aktörleri ile rekabet etmek olmadığının altını çizen Fakıbaba,  hedeflerinin dar gelirli vatandaşlar ile ucuz eti buluşturmak olduğunu vurguladı. Fakıbaba, piyasa oturuncaya kadar söz konusu uygulamanın devam edeceğini  belirterek, gerekirse belirlenen 6 bin tonluk miktarın 10 bin tona çıkabileceğini  bildirdi.  A101  CEO’su Erhan Bostan ise AA’ya, “Anlaşma yeni imzalandı, İstanbul’dan başlayarak Türkiye’ye yayıldı. Bu hafta sonu tüm marketlerimizde düzenli bulunur hale gelecek” dedi.sözcü

Ucuz et ‘hafta sonu’ her yerde bulunacak et ve süt ucuz et haberler