Uçan araba Aska 2025’te kullanılmaya başlayacak

Sürüş modundayken Batmobil ve Delorean arası bir görüntüye sahip olan Aska, uçma moduna geçtiğinde ise çatısında saklanan dev kanatlarını 13 metrelik bir açıyla açıyor.

Sürüş modundayken Batmobil ve Delorean arası bir görüntüye sahip olan Aska, uçma moduna geçtiğinde ise çatısında saklanan dev kanatlarını 13 metrelik bir açıyla açıyor. New Future Transportation’ın CEO’su Maki Kaplinsky, CNET’e yaptığı açıklamada, Aska’nın üç yolculuk bir kapasitesi olduğunu söyledi. Aracın sürüş modundan uçuş moduna geçtiği zaman yerden havalanması için gereken tek şeyin birkaç arabalık boş bir park yerine olduğunu ekledi.

Çıkış fiyatı 200 bin Dolar


Aska kanatlarını açtıktan sonra dikey olarak havalanıyor ve 242 kilometre kadar uzağa uçabiliyor. Araç daha sonra karaya iniş yaparak hedefine doğru sürülmeye devam edilebilecek. Aska havadayken kendi başına uçuyor. Karada ise bir sürücüye ihtiyacı var.

Aska’nın test sürüşlerine 2020 yılının ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor. Satışa çıkma tarihi olarak da 2025 öngörülüyor. Araç başlangıçta 200 bin Dolar’a satılacak ama daha sonra fiyatın 50 bin Dolar’a indirileceği umut ediliyor. Şirket başkanı Guy Kaplinsky fiyatla ilgili ‘’Sadece zenginlerin kullanabileceği bir araç yapmıyoruz, herkesin satın alabileceği bir şey olsun istiyoruz’’ dedi.dunyahalleri.com

Uçan araba aska 2025 teknoloji