Tarım Bakanlığı hileli gıdalar için yeni liste açıkladı

İşte hileli ürünler

Tarım ve Orman Bakanlığı, açıkladığı yeni listede 69 firmaya ait 136 üründe sahte, taklit, tağşiş ürün belirledi. Ve bu taklit ürün satan firmaları kendi internet sitesinde ilan etti. 

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, " Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur." ifadeleri yer aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yaptıkları yada ilaç etken maddesi konulduğu tespit edilen  69 firmayla ilgili 136 parti ürünü bakanlığın web sitesinde kamuoyuna açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı hileli gıdalar listesi kamuoyuyla paylaşıldı. 

Baharat, Çikolata, Tavuk eti, dana köfte, pişmiş et tantuni gibi ürünler kontrol edilirken Tavuk eti, dana köfte, pişmiş et tantuni gibi gıda ürünlerinde at ve eşek eti tespit edildi. 

Yoğurtlarda jelatin, bitkisel yağ tespit edildi. Peynirlerde nişasta, süt yağı harici yağa bulundu. Açıklanan listede alkollü ve alkolsüz içecekler, arı ürünleri, baharatlar, çaylar, bitkisel yağlar, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalar yer almakta.

 Baharatlarda, çaylarda boya bulundu. Sızma zeytinyağlarda tohum yağları ve trans yağ asitleri bulundu. Çikolata ürünlerinde cinsel uyarıcı madde sildenafile rastlandı.

Bakanlığı açıklamasında, “Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir” denildi.

İşte o ürünler ve markalar

İşte o ürünler ve markalar

İşte hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı firma sahte Tarım Bakanlığı hileli gıdalar hileli ürün Taklit tağşiş yeni liste Tavuk eti dana köfte pişmiş et tantuni baharat Çikolata at eti eşek eti