Stephen Hawking’in Mezuniyet Tezi Internette Yayınlanır Yayınlanmaz Olağanüstü İlgi Gördü

king’in tezinin ilk sayfasındaki yazı !!!!!!

Geçtiğimiz günlerde Cambridge’in web sitesi, evrenin genişleyen doğasının sonuçları üzerine bir makaleye gösterilen olağanüstü ilgi nedeniyle çöktü. Stephen Hawking, günümüzde yaşayan en tanınmış astrofizikçilerden biridir ve PhD tezini görmek isteyen herkesin görebileceği şekilde paylaşması, açık erişim hareketine destek verdiğini göstermektedir.

Hawking’in tezinin ilk sayfasındaki yazı: Yazarın izni olmadan kopyalanamaz.

Hawking’in tezinin ilk sayfasındaki yazı: Yazarın izni olmadan kopyalanamaz.

”PhD tezimi Açık Erişim paylaşarak, dünya çapında insanlara yıldızlara bakmaları ve aşağı ayaklarına bakmamaları için ilham vermeyi umuyorum; evrendeki yerimizi merak etsinler ve evreni çalışıp anlamlandırsınlar diye,” diyor Hawking bir makalesinde.

Cambridge ilmi iletişim sorumlusu, Arthur Smith, her lisans öğrencisi artık fiziksel dökümana ilave olarak tezlerinin bir de dijital kopyasını sunmak durumunda diye ilave etti ve araştırmalarını kamu ile paylaşma fırsatına da erişmeleri temennisinde bulundu. ABD’de, bilim insanları ve kütüphaneler, bedelini çok pahalı olarak ödüyor olsalar da açık erişime benzer taahhütlerde bulunuyorlar.

Akademik yayın endüstrisi her yıl buradan 10 Milyar $ elde ediyor ve her dergi makalesinin yayınlanma maliyeti yaklaşık 3.000 $’ı buluyor. Standford Kamu Bilgilendirme Projesi’nden John Willinsky gibi bazı bilim insanları, yayıncılarına 3.000 $ ödeyerek makalelerinin herkes tarafından görülebilir olmasını sağlıyorlar. Ama daha düşük dereceli – sıklıkla insanlıkta – akademisyenler bunu karşılayamıyorlar. Bu yüzden kütüphaneler de başvurmaya başladılar. Geçtiğimiz Nisan ayında parçacık fiziği makalelerine kurumsal girişi ödemek amacıyla, 3.000 kütüphaneden oluşan bir grup bir araya geldi. Sonuçta, maddenin sırlarını üniversitenin içine hapsetmek yerine, bu makaleleri kamuya açmış oldular. ”Kütüphaneler, pahalı ruhsatlar alarak bir şey kazanmazlar,” diyor Willinsky. ”Bizim kamuya karşı bir yükümlülüğümüz var ve bunu yerine getirmek için güzel bir yol bulduk.”

Pek çok üniversite, bilim insanı ve hatta Elsevier ve SAGE Yayınları gibi geleneksel akademik yayın şirketleri, açık erişim hareketini desteklediklerini belirtiyorlar. Ama ilginçtir ki, Elsevier geçtiğimiz yıl, kimseye ödeme yapmaksızın onlarca milyon kitap ve akademik makale yayınlamış bir site olan Sci-Hub isimli bir web sitesine açmış olduğu davadan 15 milyon $ kazandı. Bazı yayıncılar, bilim insanlarının internette paylaştıkları bir makaleyi, ön baskı adı verilen şekliyle, iyice inceleyip gözden geçirmeksizin kabul etmiyorlar. ”İyimser olmak için pek çok sebep mevcut, ama bu iş nasıl ilerleyecek asıl sorun budur,” diyor Willinsky. ”Kırılma noktasında mıyız? Bence öyleyiz.”

Akademik makalelere açık erişim bilgi ve eğitimin daha ulaşılabilir hale getirilmesi yönündeki daha büyük hareketin bir parçasıdır. Açık eğitici kaynaklardünya çapında eğitim araçlarını kamunun malı haline getirmektedir. Bir jenerasyon kodlayıcı açık erişim yazılımlara internet yaptılar, Google ve IBM bütün kaynak kodlarını kamuya açık şekilde yaptılar.  Açık veri projesi de benzer amaçlara sahip, yani genellikle girilemeyen veri türleri şimdi dijital dünyamızda girilebilir durumdalar. ”Eğer bunu paylaşırsak, hepimiz daha üretken olabiliriz,” diyor Willinsky.

Willinsky açık giriş Popular Science takipçileri için özel avantajlar sunduğunun da özellikle altını çiziyor. Eğer meraklı okuyucular, Stephen Hawking’in ”insanlığın yeni bir gezegen bulmak ya da yok olmak için 100 yılı var” söyleminin ya da ”kara delikleri mantıksız hale getirecek” yeni bir teori sunumunun arkasında yatan hikayeyi öğrenmek isterlerse, kendisinin tezlerini tıklayarak inceleyebilecekler.

Willinsky akademik yayınların popüler bilim dergileri kadar kolay ulaşılabilir hale geleceğini umut ettiğini belirtiyor. ”Aynı şeyi araştırma ve burs başvuruları için de yapmaya çalışıyoruz,” diyor.popsci

Stephen Hawking’in Mezuniyet Tezi Internette Yayınlanır Yayınlanmaz Olağanüstü İlgi Gördü Stephen Hawking Mezuniyet Tezi açık kaynak bilim manşet