Samsung’un Yapay Zekası Portreleri Hareketli Görüntülere Dönüştürüyor

Samsung’un Rusya’daki araştırma merkezinde geçtiğimiz günlerde heyecan verici bir gelişme yaşandı.

Samsung’un Rusya’daki araştırma merkezinde geçtiğimiz günlerde heyecan verici bir gelişme yaşandı. Portreleri son derece iyi bir şekilde hareketli görüntülere çeviren bu yapay zekanın amaçladığı ise gerçeğe en yakın şekilde konuşmanın görüntüsünü elde etmek.

Gerçek insanların portresinden tutun ünlü resimlerin bile hareketli görüntüsünü elde eden bu öğrenme modeli gerçekten harika iş başarıyor diyebiliriz. Örneğin, Mona Lisa’yıkonuşturan bu model gerçeğe çok yakın sonuçlar elde ediyor.

Samsung’un açıklaması ise; modelin öğrenme sürecinde üç sinir ağı yaratıldığını ve ilk olarak yüz işaretleriyle ilgili kareleri vektörlerle bağlayan gömülü bir ağ oluşturulduğunu daha sonra bu verileri kullanan sistem, yer işaretlerini videolarla eşleyen ikinci bir ağı oluşturuyor. Son olarak ise üçüncü ağ oluşturulan karelerin gerçekçiliğini değerlendiriyor.

Bu model Deepfake AI diye geçiyor. Bu sahte hareketli görüntüler aslında eskiden beridir oluşturuluyordu ancak görüntünün birçok farklı açıdan verisi gerekiyordu.
wannart.com

samsung Yapay Zekası hareketli portreler teknoloji