Ölmeden İzlemeniz Gereken 20 Bilim Kurgu Filmi

En iyi 20 Bilim Kurgu Filmini 1numaram sizin için derledi

20 En iyi Bilim Kurgu

Sizin İçin En İyi 20 Bilim Kurgu Filmlerini derledik. Eğer gerçek bir bilim kurgucuysanız bu listemiz tam sizlik.

20 / Mr. Nobody - Bay Hiçkimse

20 / Mr. Nobody - Bay Hiçkimse Mr. Nobody - Bay Hiçkimse

2009 yılı kanada yapımı bu filmin yönetmenliğini Jaco Van Dormael üstleniyor. Yönetmenin 3. uzun metrajlı filmi olan ''BAY HİÇKİMSE''herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıkları konu edinen yüksek bütçeli deneysel bir film.

19 / Aliens

19 / Aliens Aliens

1986 Yapımı Nostromo’dan kurtulan tek kişi  Teğmen Ellen Ripley dir,  elli yıllık derin uykusundan uyandırılarak dünyaya getirilir. Bu sırada yaratıkları buldukları gezegenin sonradan kolonileştirildiği ve insanların yaşadığını öğrenir. Söz konusu koloniden bir süredir haber alınamamaktadır ve Ripley, uzman bir komando ekibi ile yaratıkları yoketmeye ve sağ kalanları kurtarmak için büyük bir mücadeleye başlar.

18 / Jurassic Park

18 / Jurassic Park Jurassic Park Serisi

Dinazor Fosilden elde edilen hücreler sayesinde klonlanarak dinozor üretimi sağlanmıştır. Bu görevin devam ettirildiği ada aynı zamanda dinozorların görülebileceği bir doğal park olarak da tasarlanmıştır. Parkın ilk şanssız ziyaretçilerinin adaya ayak basmasıylaa  macera başlar. Bir elektrik kesintisi ile dinozorlar bulundukları yerden çıkacak ve insanlarla onlar arasında uzun bir kovalamaca yaşanacaktır. 

17 / Azınlık Raporu / Minority Report

17 / Azınlık Raporu / Minority Report Azınlık Raporu

IMDb puanı 7.7  olan Tom Cruise filmi, Yıl 2045. Bir zamanlar cinayet oranında birinci sırada olan Washington şehri  suç işleme oranının en düşük olduğu şehir olmuştur. Bunun nedeni, polis teşkilatının cinayetleri işlenmeden önce tespit etme yeteneğine sahip "precog"lar kullanması ve böyle cinayet gerçekleşmeden önce müdahale ederek suçun önlemesidir.

16 / Star Trek

16 / Star Trek 16 Star Trek

Evrenin geleceği tehlike altında ve baş edebilecek tek güç cesur Atılgan mürettabatıdır. Tehlikeyle dolu bu yolculukta Kaptan Kirk ve Spock arasındaki rekabet tüm hızıyla devam etmektedir. Atılgan ekibi bu bol aksiyonlu tekinsiz yolculukta dünyadan intikam almaya çalışan kötücül güçleri durdurabilecek midir? Tüm zamanların en uzun soluklu serilerinden biri olan Star Trek macerasının kahraman karakterlerinin gençlik yıllarını ele alan film, bizleri meşhur uzay gemisi Atılgan'ın mürettebatının; Kaptan Kirk, Doktor McCoy, Spock ve mühendis Scott'un tanıştığı günlere götürüyor. Bu filmle birlikte sinemada 11. kez boy göstermiş olan Star Trek macerasının Oscar ödüllü yapıtı J.J. Abrams imzası taşıyor

15 / Yaşam Şifresi 2011

15 / Yaşam Şifresi 2011 15 Yaşam Şifresi

Kaptan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) son sürat giden hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendinin tanımadığı ama belli ki kadının kendini tanıdığı birisi oturmaktadır. Tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yansımasını görmesiyle şok olur ve cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress'ın kimliği vardır. Aniden trenin içinde büyük bir patlama meydana gelir. Patlama sonrası aynı sahneleri sürekli yaşayıp, bir teröristi nasıl durduracağına dair ipuçları toplar.

14 / Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

14 / Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004) 14 / Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

Çocukluğunda korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini keşfeder ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hem de çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilediğini görür. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksini yaşamaktadır... Bu anımsayışlar çocukluk aşkı Kayleigh'nin (Amy Smart)  hayatından sorumluluk duymasına neden olur.

13 / E.T. / E.T. the Extra-Terrestrial

13 /  E.T. / E.T. the Extra-Terrestrial E.T / 1982

82 Yapımı bu film izlemeniz gereken bilim kurgulardan Gezegeninden üç milyon ışık yılı uzakta küçük kayıp bir uzaylı. Onu evine almayı isteyen iyi niyetli 10 yaşında yalnız bir çocuk. Sonsuz bir macera ve dünyanın sınırlarını tanımayan bir dostluk yaşar.

12 / Yerçekimi / Gravity (2013)

12 / Yerçekimi / Gravity (2013) Yer Çekimi

Dr. Ryan Stone ilk uzay görevine alınmıştır. Arkadaşı emekliliğe hazırlanan astronot Matt Kowalsky'dir. Son görevleri sırasında hiç beklemedikleri bir durumla karşılaşırlar ve mekikleri parçalara ayrılır. İki astronot uzayın soğuk ve sonsuz karanlığına doğru savrulurlar. Nasa ile iletişimleri kopmuştur ve oksijenleri hızla tükenmektedir. İki astronotun zamana karşı yarışarak yörüngede ve hayatta kalmak için inanılmaz mücadele ederler.

11 / Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow (2014)

11 / Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow (2014) Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow

Gelecekte dünyayı ele geçiren ''Mimics'' uzaylı birliği, büyük şehirleri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğine getirir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Dünyadaki tüm güçlü ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği tek şanstır.

10 / Yokedici / The Terminator (1984)

10 / Yokedici / The Terminator (1984) Yokedici / The Terminator (Serisi)

2029 yılının kıyamet sonrası Los Angeles'ında insanların icat ettiği Skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi insan ırkına savaş açıp 1990'larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır.

Direnişçiler Skynet'e karşı başarıya ulaşmadan hemen  önce Skynet savaşçı Terminatör'leri zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır. Terminatör'ün görevi direnişçilerin komutanı olan John Connor'ın annesi Sarah Connor'ı öldürmektir.

9 / Geleceğe Dönüş serisi / Back to the Future (1985...1990)

9 / Geleceğe Dönüş serisi / Back to the Future (1985...1990) Geleceğe Dönüş

Bilim Kurgu Diyince unutulmazlar arasında olan Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLoran’ın içine gizlenmiş icat, Marty’i yanlışlıkla 50’li yıllara geri götürmektedir. Umursamaz delikanlı bu gösterişsiz Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekecektir. Geçmişe gidip geleceği karmaşık bir duruma sokup işin içinden çıkma mücadelesini keyifle izleyeceksiniz.

8 / Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005)

8 / Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005) Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005)

Alternatif bir evrende geçen bir hikayede iyiler ve kötülerle arasında geçen hikayeyi anlatıyor. Işın kılıcı ile verilen inanılmaz bir hikayedir star wars.

7 / Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005)

7 / Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005) Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005)

Will Simith in başrolü aldığı bu seride, dünyada yalnız olmadığımız hatta bu konuda dünyada turist gibi yaşayan değişik galaksilerden gelen uzaylıların varlığı. Geliş ve gidişlerin bir üst tarafından kontrol edildiğini anlatmaktadır. Dünyadan saklanan bu gerçeğe karşı Ajan j kamu düzenini uzaylılara karşı korumak için bir nevi polis gibi yetiştirlip işlenenen uzaylı suçlarını birbir çözecektir.

6 / Ölümcül Deney Serisi

6 / Ölümcül Deney Serisi Ölümcül Deney

Zombi severler için inanılmaz aksiyon dolu bir bilim kurgu serisi. İnsan ırkının deney kazası sonucu neslini zombilere bıraktığı ve bir gurup vürüs bulaşmamış kalan insanın verdiği savaşı anlatılmaktadır. O insanlar arasında öyle bir kadın çıkar ki izlemeye doyamayacaksınız.

5 / Avatar

5 / Avatar Avatar

Terminatör serisinin yönetmeninden 3 boyutlu bir başyapıt. Terminatör gibi damgasını vuran harika bir bilim kurgu filmidir avatar. Dünyadan uzakta bir gezegenin insan istilasını anlatan bu filmde işler iyice karışıyor. Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasındadır Avatar.

4 / Marvel Filmleri

4 / Marvel Filmleri Marvel Filmleri

Bilim kurguda marvel filmlerinin yeri ayrıdır. Bu nedenle hepsini tek sırada paylaşıyoruz. Günümüz bilim kurguların yapımcılığını üstlenen Marvel büyük bütçelerle güzel bilim kurgu filmleri piyasaya sürmüş ve hepside hatırı sayılır bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Filmlerin başını Iron Man - Örümcek Adam -  Captain America öncelikli izlemeniz gereken filmleri arasında.

3 / Maymunlar Cehennemi

3 / Maymunlar Cehennemi Maymunlar Cehennemi

Serinin özellikle son iki serisi yüksek büyçeyle çekilmiştir.  Bilim kurgu severleri ekrana kitleyecek bu mükemmel bilim kurguda maymunlar üzerinde deneyler yapılmaktadır. İnsan ırkı için yapılan bu deneylerde başarısız sonuçlara yol açılsada, maymunlar için bu durum tam tersidir. Düşünebilen daha zeki bir maymun sürüsünü ve liderleri olan Caesar ın hikayesini soluksuz izleyeceksiniz.

2 / Matrix

2 / Matrix Matrix

Gündüzleri sıradan bir hayat yaşayıp akşamları hacker olarak karşımıza çıkan Neo'nun yaşamın hiçte bilindiği gibi olmadığını ve seçilmiş kişi olarak uyandırılmasıyla film aksiyon dolu bir hal alır. Seriyi soluksuz izleyeceksiniz.

1 / Başlangıç / Inception (2010)

1 /  Başlangıç / Inception (2010) Başlangıç / Inception (2010)

Dominick "Dom" Cobb  farklı yöntemleri olan bir hırsızdır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına ulaşıp önemli sırları ele geçirir. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) 'dir. Saito'nun bilinçaltının derinliklerinde dolaşırken ölen karısı Mal'i görür ve çalma işi başarısız olur. Bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Bundan kurtulması için mükemmel bir fırsat yakalar. Kaybettiği her şeyi geri alabileceği bir iş. Tabii mükemmel "Başlangıç" yapacak işi tamamlayabilirse. Bilim kurgu severlerin mutlaka izlemesi gereken bu film listemizin 1 sırasınadır.

En iyi 20 bilim kurgu bilim kurgu