MHP TBMM'ye taşeron işçi için kanun teklifi verdi

MHP kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması için TBMM'ye kanun teklifi verdi.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması için TBMM'ye kanun teklifi verdi.  Kadrolar sadeleştirilmeli  MHP'nin hukukçu miletvekili Halil Öztürk, kamuda çalışan başta öğretmenler olmak üzere taşeron işçilerin kadroya alınması için TBMM'ye kanun teklifi verdi. 

Kamuda çok farklı kadro statüsü olduğuna değinen Öztürk bunların sadeleştirilmesi gerektiğini söyledi.  Eşit uygulama sağlanacak Binlerce taşeron işçinin kadroya alınmamasına değinen Öztürk, kadro alıcak personel ile çalışanlar arasında eşit uygulama sağlanacaığına dikkat çekti. Kadrolu çalışan personellerin nakil ve tayin haklarını bulunurken sözleşmeli personelin bu haklardan mahrum olduğunu belirtti.  Milli Eğitim Bakanlığı esnek davrandı Sözleşmeli personeller uzun bir süredir kendilerine kadro verilmesini beklemekte. Bunun içinde birçok eylem ve kampanyalar düzenlendi fakat bu yönde bir ilerleme kaydedilemedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlik uygulamasında birtakım esnemelere gittiyse de uygulamayı devam ettiriyor. Aksi takdirde dezavantajlı bölgelerde çalışacak personel bulunması mümkün olmayacak.  Kanun teklifi için diğer partilerden destek bekleniyor  MHP tarafından TBMM'ye sunulan kanun teklifin yeterli oy olarak kabul edilmesi için diğer partilerdende destek gelmesi gerekmekte. Eğer destek gelir ve Mecliste çoğunluk sağlanırsa, kamuda bulunan sözleşmeli personeller kadro alacak. Muhalefet partilerin de bu konuda desteği gelirse eğer kanun teklifi yürürlüğe girecek ve sözleşmeli personel kadro alacak, aksi olur ve destek gelmezse taşeron konumunda bulunan sözleşmeli personel bulunduğu statüde çalışmaya devam edecek. 


haberkusagi.net

MHP TBMM'ye taşeron işçi için kanun teklifi verdi kadro taşeron 4d