LGS tercihleri 2018! Lise tercihleri nasıl yapılır?

2018 MEB LGS tercih kılavuzu yüzdelik dilim ve il sıralaması!

GS tercihleri, lise adayları için artık başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, liselerin kontenjan tablolarını E-Okul üzerinden yayımladı. Tercihler de yine E-Okul sistemi üzerinden yapılacak. Lise yüzdelik dilim ve il sıralaması da belli oldu. İşte adım adım LGS tercih işlemleri...

LGS tercihleri bugünden itibaren başladı. Liseye girişte kontenjanlar, yüzdelik dilim ve il sıralaması belli oldu. Sonuçlar E-Okul sisteminde. 1,5 milyonu aşkın sekizinci sınıf öğrencisi, bu yıl ilk kez uygulanacak merkezi sınav ve adrese dayalı yerleştirme ile liselere yerleştirilecek. Liseye Giriş Sınavı (LGS) yani lise tercihleri için son tarih ne zaman? Tercihler nasıl yapılır?

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Tercih işlemi, "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Özel liselere kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları 13 Temmuz'da tamamlanacak.

Lise tercihlerini yapacak öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından kontenjanlar ve yüzdelik dilim sırlaması açıklandı. Öğrenciler kontenjanlara e-Okul sistemi üzerinden erişebilecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz'da açıklanacak.

Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos'ta, ikincisi 13-17 Ağustos'ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos'ta, dördüncüsü 3-6 Eylül'de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül'de okul ve kurumlarca alınacak.

LGS TERCİH BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN

https://eokul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/MYS/SNV00116.ASPX

LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME KLAVUZU İÇİN

http://odsgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_06/29113510_2018_YILI_TERCYH_VE_YERLEYTYRME_KILAVUZU.pdfhaberturk

LGS tercihleri 2018! Lise tercihleri nasıl yapılır? LGS tercih kılavuzu