Kurdeşen ( Ürtiker ) Hastalığı Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Kurdeşen hastalığı kabusunuz olmasın sevgili dostlar. Bu hastalığa yakalanmışsanız ya da bu makalemizi okuyorsanız i-artık daha bilinçli yaklaşacaksınız bu konuya.
İyi okumalar.

Kurdeşen Kaderiniz Olmasın ! Gelin Kurdeşeni Tanıyalım Ve Onunla Savaşalım !

Ürtiker adıylada bilinir kurdeşen hastalığı...   Alerjik olarak deri döküntüsü görünür vücutta ve bu hastalık özellikle küçük çocuklarda belirgin halde görülmektedir. Hastağın en belirgin özelliği ilk olarak  kırmızı lekelerle kendini belli eder ve sürekli tatlı bir kaşıntı isteği bünyeyi rahatsız etmektedir. Bu hastalığın Akut ve kronik olarak 2 farklı türü bulunmaktadır, kısa süreli ise alerji akut, diğer ikincisi ise uzun süreli olan alerji ise kronik ürtiker olan türüdür.

Bunlardan Akut ürtiker’in kendince belli başlı nedenleri bulunmaktadır, bu nedenler arasında; evcil hayvanlar,deniz mahsülleri,ilaçlar,arı sokmasıdır… Bu hastalığı kimi zaman vücut belirler, bazı insanlar ilaca ya da aşıya karşı narin bir yapıya sahiptir ya da arı sokması o vücut yapısı için büyük bir rahatsızlık ortaya çıkarabilir. Kronik ürtiker ise;güneş ışığı,derinin aşırı sıcağa maruz kalması ve alerjik hastalıklar tarafından tetiklenir.

Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Derinin üzerinde,herhangi bir bölgede baş gösterip oluşması ve bu bölgeden yayılması mümkündür. O bölgede kırmızı pullar şeklinde vücut üzerinde hızlı bir şekilde yayılır. Sıcaklığa doğru orantılı yüksek ısıya maruz kalındığında kaşıntı ve yayılmada artış olur ve daha yoğun görülür. Bulunduğu yerin üzeri kepeğimsi bir görüntüye sahio olur ve kepeksi doku yine pul pul dökülür.Kaşıntı özellikle gece yarıları ve çok sıcak alanlarda meydana gelir ve kişiyi depresyona götürecek derecede rahatsız edicidir. Kızarıklar genellikle kabarcık halinde ve küçük boyuttadır,yayılma süreleri çok hızlıdır ve kaşındıkça daha yoğun rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Tedavi aşamasında ilaçlar ve kremler önerilmektedir.Doktor, teşhis sonrası hastalığın derecesine bağlı olarak ilaç ve merhem kullanmanızı tavsiye edecektir. İlaçların devamlılığında hasta daha rahat bir duruma gelecektir. Uyarmak istediğim en önemli nokta ilaçlar tamamen bittikten sonra hastalık tümüyle yok olmaz çok sıcak alanlarda bulunduğunuzda ya da alerjiye sebep olan besinlerden aşırı tükettiğinizde hastalık yeniden baş gösterebilmektedir.

Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Beslenme her hastalığın önlenmesinde en önemli faktördür. Düzenli ve dengeli beslenmek vücut sağlığını koruyan en büyük kurtarıcıdır. Kurdeşen gibi bu tarz bir hastalığa yakalanmadan önce beslenme şekliniz ne olursa olsun herhangi bir ürünü aşırı şekilde tüketmemeye gayret gösterin, özellikle yağlı besinler alerjiyi tetiklemektedir. Ek olarak cips, çikolata ve kola gibi yiyecek ve içecekler aşırı tüketildiğinde alerjiye kapılarınızı açmış bulunursunuz. Hastalığa yakalandıktan sonra ilk olarak ilaç tedavisi önerilen olacaktır ancak sizlerin de yapabileceği şeyler mümkün… Hastalık döneminde; vücudunuzu serin tutmaya özen gösterin, kaşıntı arttığında ılık bir duş sizi rahatlatacaktır, aşırı besinlerden bu dönemde de uzak durun,güneş ışığından olabildiğince kaçın çünkü sıcak vücuda olumsuz etki edecek ve kaşıntıyı arttıracaktır. Kurdeşen hastalığının bitkisel tedaviside mümkündür. Yapılan kürler bu hastalığı yenmenize yardımcı olacaktır.

kurdeşen nedir kurdeşen hastalığı nasıl tedavi edilir kurdeşen hastalığının belirtileri kurdeşen ürtiker hastalığının tanısı ve tedavisi