İstanbulun Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

İstanbulda Nereler Gezilir ?

1- Galata Kulesi

1- Galata Kulesi

Hemen dibindeki kırmızı tramvay aslında bir cafe'dir. Galata kulesinin hemen yanında konuşlandırılmış cafe'ye ait masalara oturup çay , kahve , tost , dilimli pasta çeşitleri vs. gibi şeyler tüketebilirsiniz. Oturulacak sandalyeler galata kulesine  o kadar yakın ki Galata Kulesi'ne yaslanıp çayınızı içebiliyorsunuz. Ayrıca bu cafe belediyeye ait olan Beltur olduğundan dolayı fiyatlarıda oldukça uygun.

GALATA KULESİ

          Galata Kulesi Hakkında Kısa Bilgi

               Galata Kulesi istanbulun en güzel ikonlarından bir tanesidir. Milattan Sonra 6. YY'da inşaa edilmiştir. Galata Kulesi ilk zamanlar genellikle fener olarak kullanılsada bunun yanında yangın gözetleme kulesi , Hapishane vs. gibi değişik şeyler içinde kullanılmıştır.

         Galata Kulesinin boyu ne kadardır ? diye merak ediyorsanız 67 metre olduğunu hemen söyleyebiliriz. Çapı ise 14 metredir. Galata kulesi Haçlı Seferleri devam ederken büyük ölçüde zarar görmüş olup Cenevizliler tarafından tekrar inşaa edilip İSA KULESİ adı verilmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi Nereden Nereye Uçmuştur ?

       Ayrıca Galata Kulesi Hazerfen Ahmet Çelebinin  1632 senesinde kuş kanatları takıp dünyaca ünlü uçuşunu gerçekleştirdiği kuledir. Hazerfen Ahmet Çelebi Galata Kulesinden atlayıp , 3358 metre uçup boğazı geçmiş ve üsküdara iniş yapmıştır.

      NOT :  Galata Kulesinin içerisinde çay , kahve içip yemek yiyebileceğiniz restoran ve cafeler de mevcuttur.

Hezarfen Ahmet Çelebi Nereden Nereye Uçmuştur ?

Hezarfen Ahmet Çelebi Nereden Nereye Uçmuştur ?

Galata Kulesine Nasıl Gidilir ?

Galata Kulesinin Adresi

Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Galata Kulesine Nasıl kolay Gidilir ?

          Eminönünden hemen Galata Köprüsüne geçiyorsunuz , sonrasında Galata Kulesi tam karşınıza geliyor . Hemen yukarı doğru dar sokaklardan geçerek Galata Kulesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

     Eğer taksim veya istiklal ceddesinde iseniz , zaten istiklal caddesinin sonu Galata Kulesine çıkıyor.

Galata Kulesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Yerli turist için giriş ücreti 10 TL , yabancılar için  25 TL dir.

Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

09:00 ile 19:00 arası

Galata Kulesine Çıktığınızda Göreceğiniz Manzara !

Galata Kulesine Çıktığınızda Göreceğiniz Manzara !

Galata Kulesi Çevresine Ait Panaroma

Galata Kulesi Çevresine Ait Panaroma

Galata Kulesine Çıkıp inerken Kullanılan Tarihi Tünel

Galata Kulesine Çıkıp  inerken Kullanılan Tarihi Tünel

Galata Kulesinde İçeri Girerken Size İstanbul Simülatörü olarak Seçenek Sunuyorlar Bu Şekilde Sanal Bir İstanbul Gezisi Yapabiliyorsunuz.

Galata Kulesinde İçeri Girerken Size İstanbul Simülatörü olarak Seçenek Sunuyorlar Bu Şekilde Sanal Bir İstanbul Gezisi Yapabiliyorsunuz. İstanbul Simülatörü - Fly Ride İstanbul

      Galata Kulesine girişte size soruyorlar , istanbul simülatörünü denemek istermisiniz diye , eğer sanal bir istanbul gezisi isterseniz Galata Kulesine giriş ücretine ek olarak bunun içinde bir ücret ödeyip deneyebilirsiniz.

İstanbul Simülatörü - Fly Ride İstanbul Videosu

2- İstiklal Caddesi

2- İstiklal Caddesi

Tramvaylar istiklal caddesinin sembolleridir istanbulda. Ancak artık tramvayları kaldırmışlar umarız tadilat vs. gibi bir sebeple geçici olarak kaldırılmıştır.

Fazla kalabalık olmayan bir istikklal caddesi görüntüsü

Fazla kalabalık olmayan bir istikklal caddesi görüntüsü

İstiklal Caddesinde Yerli Kıyafetiyle Müzik Çalıp İnsanları Eğlendiren İstiklal caddesi İkonlarından Sadece Birtanesi

İstiklal Caddesinde Yerli Kıyafetiyle Müzik Çalıp İnsanları Eğlendiren İstiklal caddesi İkonlarından Sadece Birtanesi

İstiklal Caddesinde Her Daim Görebileceğiniz İstiklal Sakinlerinden, Bunun Gibi Bir Sürü Sokak Müzisyeni Var , Yani Kulaklıkla Müzik Dinlemenize Hiç Gerek Yok

İstiklal Caddesinde Her Daim Görebileceğiniz İstiklal Sakinlerinden, Bunun Gibi Bir Sürü Sokak Müzisyeni Var , Yani Kulaklıkla Müzik Dinlemenize Hiç Gerek Yok

İstiklal Caddesine Nasıl Gidilir ?

       İstiklal caddesi , Galata Kulesinin devamındadır. Yani galata kulesini geziyorsanız galata kulesinin devamında ki yoldan devam edip istiklal caddesine ulaşabilirsiniz.

     Eğer taksim meydanında iseniz yine tam gezi parkı'nın karşısındaki yolda sağ tarafa doğru saparsanız yine istiklal caddesine gidersiniz.

       Oralara nerden gidicez ? diyenler için ya tramvay kullanın yada vapurla vesaire eminönü tarafında veya karaköy iskelesinde inmeniz yeterli olur diyebiliriz. Sonuç itibari ile bir yere gitmenin birden fazla yolu var...

İstiklal Caddesinde ki Tarihi Kilise Sant Antonio Kilisesi - Sant Antonio Kilisesine Nasıl Gidilir ?

İstiklal Caddesinde ki Tarihi Kilise Sant Antonio Kilisesi    -   Sant Antonio Kilisesine Nasıl Gidilir ?

SANT'ANTONİO KİLİSESİ Girişinde ki , İsimlik Mermeri

SANT'ANTONİO KİLİSESİ Girişinde ki , İsimlik Mermeri

Sant Antonio Kilisesi'nin Harikulade İç Tasarımı

Sant Antonio Kilisesi'nin  Harikulade İç Tasarımı

Sant Antonio Kilisesinin Bahçesinden Görüntüsü

Sant Antonio Kilisesinin Bahçesinden Görüntüsü

Sant Antonio Kilisesinin İçinde ki Ayin Bölümleri

Sant Antonio Kilisesinin İçinde ki Ayin Bölümleri

Sant Antonio Kilisesinin İçinde ki İsa Figürü

Sant Antonio Kilisesinin İçinde ki İsa Figürü

Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanmmış ve 1478 yılında topkapı sarayı tamamlanmıştır. ;

Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur.

Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 31. padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık 400 yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmış, aynı zamanda padişahın evi olmuştur. 19.yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terkedilmiş olmasına rağmen önemini her zaman korumuştur.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra, Topkapı Sarayı 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilmiş ve Cumhuriyet’in ilk müzesi niteliğindedir olup dünyanın en büyük saray-müzelerinden biridir.

Ayasofya tarafındaki saltanat kapısından girilen ve birbirinden geçilen dört avlu çevresindeki mimari yapılardan oluşan Saray’ın etrafı bahçeler ve meydanlarla çevrilidir.

Sarayın 1. avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avluda (Alay Meydanı) Cebehane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane, Odun Ambarı, Hasırcılar Ocağı gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunurdu.

Sarayın 2. avlusu, devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı (Adalet Meydanı)’dır. Tarih boyunca pek çok törene sahne olan bu avluda divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun (Kubbealtı) ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divan yapısının arkasında ise Sultanın Adaletini temsil eden Adalet Kulesi vardır. Kubbealtı'nın yanında Harem Dairesi girişi ile Zülüflü Baltacılar Koğuşu bulunur. Zülüflü Baltacılar Koğuşu ile aynı yönde bulunan Has Ahırlar ise aynı yönde, bir avlu etrafında yer alır. Adalet Meydanı’nın Marmara Denizi yönündeki revakların arkasında ise saray mutfakları ile ek hizmet binaları bulunmaktadır. Adalet Meydan’ının kuzey yönünde cülus, arife, bayram ve cenaze törenlerinin yapıldığı, Sancak-ı Şerif’in Serdar-ı Ekrem olarak savaşa giden Sadrazam'a teslim edildiği yer olan Babüssaade yer alır.

3. Avlusu , Enderun (iç saray) padişaha ait mekanların yanında, Sultan II. Murad döneminde kurulan Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırır.

Arz Odası

Padişahın devlet adamlarını ve bazı yabancı elçileri kabul ettiği yer , Fatih Köşkü / Enderun Hazinesi ve

Topkapı Sarayının etrafını kuşatan Hasbahçeler içindeki köşklerden Çinili Köşk, Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşk’ün alt yapısı hariç günümüze ulaşmayan çok sayıda köşk ve kasır olduğu bilinmektedir.

Topkapı Sarayı Açılış Kapanış Saatleri , Topkapı Sarayı Tatil GÜnleri ve Topkapı Sarayı Kısıtları , Topkapı Sarayı Giriş Ücretleri

Müze, Salı günleri kapalıdır. Dini Bayramların ilk günlerinde öğlene kadar kapalıdır.

Ziyaret Saatleri

Kış Sezonu:  30 Ekim - 15  Nisan arası

Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 - 16:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 16:00 da kapanmaktadır

Yaz Sezonu: 15  Nisan - 30 Ekim arası

Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 - 18:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 18:00 de kapanmaktadır

Müze Giriş Bileti: 40 Türk Lirası

Harem Bölümü hariç olmak üzere Topkapı Sarayı Müzesi'ne giriş bileti 40 Türk Lirası’dır.

Müze bilet satışlarında grup indirimi uygulanmamaktadır. 

Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu Giriş Bileti: 25 Türk Lirası

Müze ile birlikte Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu Bölümleri'ni de gezebilmek için Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu giriş bileti, müze giriş biletinden ayrı olarak 25 Türk Lirası’dır.

Müze Kart Harem Bölümü'nde geçerli değildir.

Harem bilet satışlarında grup indirimi uygulanmamaktadır. 

Aya İrini Giriş Bileti: 20 Türk Lirası

Müze Kart Aya İrini'de geçerli değildir  Aya İrini

Topkapı Sarayı Müzesi I. Avlusu’nda yer alan Aya İrini Müzesi ziyarete açılmıştır. 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir. Bilet Satışı saat 16.00’da sona ermektedir. Bilet fiyatı kişi başı 20 TL’dir


Kutsal Emanetler Dairesi

Kutsal Emanetler Dairesi ziyareti sırasında şort, mini etek, askılı ve straples bluz giyilmemesi rica olunur.

Bebek Arabaları

Müze bölümlerine giriş esnasında bebek arabalarının içeri girmesine izin verilmemektedir. Ziyaretçilerimizin bu hususta dikkatli olması rica olunur.

Harem Bölümü

Müze ile birlikte Harem Bölümü'nü de gezebilmek için Harem giriş bileti, müze giriş biletinden ayrı olarak 15 Türk Lirasıdır. Müze Kart Harem Bölümü'nde Geçerli Değildi

İstanbulun Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri İstanbulda Nereler Gezilir istanbulun gezilecek yerleri istanbulun tarihi yerleri istanbulun turistik yerleri Beltur Galata Kulesine Nasıl Gidilir Galata Kulesi kaç metre galata kulesine giriş ücreti galata kulesine giriş fiyatı İSA KULESİ galata kulesinin boyu kaç metredir hezarfen ahmet çelebi nereden nereye uçmuştur Hazerfen Ahmet Çelebi galata kulesi ziyaret gün ve saatleri galata kulesi simülatörü galata kulesi simülasyon Eminönü istiklal caddesi istiklal caddesine nasıl gidilir tramvay Sant Antonio Kilisesine Nasıl Gidilir Sant Antonio Kilisesi Çinili Köşk Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşk’ Topkapı Sarayı Giriş ÜCretleri