İran’dan ABD ve İsrail’le birlikte hareket eden ülkelere gözdağı!

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD, İsrail ve onlarla birlikte hareket eden bölge ülkelerinin, çıkardıkları gerginliğin sonuçlarını da kabul etmeleri gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığının sitesinden yapılan açıklamaya göre, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Doha’da bir araya gelen Arakçi, bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımları ve bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Arakçi, “Bölgede tam istikrar ve güvenlik, tüm ülkelerin ekonomik çıkarları ve ulusal güvenlikleri sağlandığı zaman gerçekleşir.” dedi.

İran’ın bölgesel güvenlik için rolünü oynadığını ifade eden Arakçi, “ABD, İsrail ve onlarla birlikte hareket eden ülkelerin, çıkardıkları gerginliğin sonuçlarını da kabul etmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı. ABD ile her türlü müzakere ihtimalini reddeden Arakçi, İran’ın önceliğinin bölge ülkeleriyle diyalog olduğunu ve Basra Körfezi’nde Bölgesel Diyalog Forumu gibi organizasyonlar ile Saldırmazlık Anlaşmasının komşu ülkeler arasındaki yapıcı muamele ve güven kanallarını tesis edebileceğini belirtti.sözcü

abd iran israil Abbas Arakçi haberler