Instagram’a bilgi denetimi geliyor

Instagram'a bilgi denetimi geliyor. Instagram'da asılsız bilginin yayılmasını engellemek amacıyla üçüncü taraf doğrulama yapılacak. Türkiye'de bu görevi teyit.org üstlenecek.

Facebook, sahte bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla hayata geçirdiği üçüncü taraf doğrulama programının kapsamını genişletiyor. Facebook’ta paylaşılan gönderiler, üçüncü taraf doğrulama programı kapsamında teyit.org gibi denetleyiciler tarafından inceleniyor ve sahte bilgilerin yayılması önleniyor. Yanlış bilginin yayılmasını Instagram'a da bilgi denetimi geliyor.

Facebook, Poynter’in bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (International Fact-checking Network) üye kuruluşlar ile birlikte 30’dan fazla ülkede doğruluk denetimi yapıyor. Türkiye’de ise teyit.org iş birliği ile asılsız haberlerin önüne geçilmeye çalışıyor. Facebook’ta paylaşılan gönderiler, bağlantılar, görüntüler ve videolar bu kuruluşlar tarafından inceleniyor. Asılsız olduğu tespit edilen bilgilerin haber kaynağından yayılması engelleniyor.

Gönderiler kaldırılmayacak, dağıtımı durdurulacak 

Poynter’dan yapılan duyuruya göre Instagram’daki gönderilerin doğruluk denetimi çalışmaları başladı. Instagram sözcüsü Stephanie Otway, “Yanlış olduğunu tespit ettiğimiz gönderileri kaldırmak yerine akıştaki ve keşfetteki görünürlüğünü kısıtlayarak bilginin dağıtımını durduracağız.” dedi.

Instagram bilgi denetimi Facebook teyit