Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı!

Akıllı telefon satışları son bir yılda azalırken Huawei satışlarını katladı. Apple ise büyük bir düşüşte.

Son günlerde ABD ile sıkıntılı günler yaşayan Huawei, her türlü soruna rağmen satışlarını artırmaya devam ediyor. Açıklanan son satış rakamları da bu bilginin doğruluğunu gösteriyor.

Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı!

Euronews'tan Tuba Altunkaya'nın haberine göre Çin merkezli teknoloji şirketti Huawei son bir yılda satışlarını neredeyse ikiye katladı. ABD merkezli araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre geçtiğimiz yıl dünyada cep telefonu satışları yüzde 6.6 oranında azaldı.

Bu azalmaya rağmen Huawei satışlarını yıllık bazda yaklaşık yüzde 50 oranında artırmayı başardı. Marka bu artışı sağlarken Samsung yüzde 10, Apple yüzde 30, yine bir diğer Çinli şirket Xiaomi yüzde 15 ve OPPO da yüzde 10 oranında düşüş yaşadı. Huawei'den sonra en fazla artış ise bir diğer Çinli marka olan Vivo cephesinde yaşandı. Marka yıllık bazda yüzde 20'ye varan bir artış yaşadı.

IDC rakamlarına göre şirketlerin telefon pazarındaki payları. Kırmızı renk 2019 yılının ilk 3 ayını gösterirken diğer renk ise 2018 yılının ilk üç ayındaki durumu gösteriyor. Kaynak: IDC

2018 yılının ilk 3 ayı ile 2019 yılının ilk üç ayına bakacak olursak Huawei'nin satışlarını yüzde 10'dan yüzde 19'a çıkardığını görüyoruz. Samsung ise yüzde 23'te tutunmayı başarmış. Apple'ın geçen yılın aynı döneminde yüzde 15 olan satışları bu yılın aynı döneminde yüzde 11'e düşmüş. Xiaomi yüzde 8 ile yerini korurken Vivo yüzde 5'ten 7'ye çıkmayı başarmış. OPPO da yüzde 7 ile yerini koruyan markalardan biri.

ABD ile aralarında gerilim olan ve Google'ın ilişkileri askıya aldığı Huawei, her türlü engellemeye rağmen rakiplerinin önünde önemli bir yükselişe geçmiş görünüyor. Halen dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi olan marka bu yıl içinde liderlik koltuğunda oturan Samsung'u devirip birinciliği almayı planlıyor.

IDC telefon apple Samsung android Huawei teknoloji oppo