Herkesin Bilmesi Gereken Bir Tablo , Kan Grubu Tablosu

Herkesin Bilmesi Gereken Bir Tablo , Kan Grubu Tablosu

Herkesin Bilmesi Gereken Bir Tablo , Kan Grubu Tablosu

         Hayatımız boyunca mutlaka bilmemiz gereken şeyler vardır . Kan grupları hakkında olan bu bilgi gibi tıpkı ! Çünkü hayati bir konu herkesin malumu. Kan grupları neye göre belirlenir derseniz , bunun cevabı tabiki kanın içinde bulundurduğu antijene göre belirleniyor.

Kanda ki Pozitif veya Negatif Neye Göre Belirleniyor ?

      Kanımızın pozitif olması veya negatif olması , kanın içinde bulunan D antijenine bağlı bir durum. Eğer kanımızda D antijeni varsa kan grubumuz POZİTİFTİR. Eğer D antijeni yoksa kanımız NEGATİFTİR.

Hangi Kan Grupları Birbirlerine Kan Verebilirler ?

A        Gurubu Kanı olanlar >>      A ve 0 kan gruplarından alabilirler - A ve AB gruplarına kan verebilirler.

B        Gurubu Kanı olanlar >>     B ve 0  kan gruplarından alabilirler - B ve AB gruplarına kan verebilirler.

AB    Gurubu Kanı olanlar ( GENEL ALICI ) >>    Ab ,B, A ve 0 kan gruplarından alabilirler-Sadece AB grubuna verebilirler.

0        Gurubu Kanı olanlar ( GENEL VERİCİ )>> Sadece kan grubu 0 olanlardan kan alabilirler. B, A,AB ve 0 kan gruplarına kan verebilirler.

RH Pozitif Kan grubu olanlar >> Negatif ve Pozitif kan gruplarından ka nalabiliyorlar ancak negatif gruplara veremezler.

RH Negatif Kan grubu oanlar >> Negatif kan gruplarından kan alabilir. Pozitif ve Negatif kan gruplarına kan verebilirler.

Bebek ve Anne Arasında ki Kan Uyuşmazlığı Durumu Neyle Alakalıdır ?

           Negatif kan grubuna sahip bir kadın , kan grubu pozitif olan bir erkek ile evlenirse büyük ihtimalle çocuklarının kan grubu pozitif olur.

        Kan uyuşmazlığı olduğu durumlarda , ilk doğumda herhangibir sorun olmaz. Yani Negatif kan grubu , pozitif kan grubuyla karşılaşmadığı zaman antikor üretmediği için problem olmaz.İlk doğumda karşılaşıp antikor üretir.  . İkinci doğumda ise üretilen antikor, bebeğin antijenlerine yapışıp  bu antijenlere zarar verir, böylece de anne gebelik esnasında aşı yaptırırlar...Aşıyla bu durum aşılabiliyor yani
kaynak : kan.gen.tr

Kan Grubu Tablosu kan grubu uyumu hangi kan grubu herkesten alabilir hangi kan grubu zor bulunur hangi kan grubu genel verici kan grupları pozitif negatif antijen