Hatmi Çiçeği Nedir ? Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir ?

hatmi çiçeği sütü içilir mi,hatmi çiçeği neye yarar,hatmi çiçeği bebeklere verilirmi, hatmi çiçeği kaç yaşında içilir, hatmi çiçeği süte ve bala karıştırılır mı, hatmi çiçeği nasıl kurutulur? Hatmi çiçeğinin faydaları

Ülkemizde oldukça geniş yelpazede yetiştirme alanına sahip bu çiçeğin görsel olarak kendine has bir güzelliği bulunur. Ne zaman çiçek açtığını merak ediyorsanız, çiçek açma ayı Ağustos ayıdır. Nem olarak orta ölçekli olmak şartıyla, humuslu toprak, kumlu toprak ve tuzlu toprak yapısında yetiştiği söylenebilir. Bu özelliklere bakacak olursa ülkemizde Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişme alanı bulur.Hava değişikliğine karşı dirençli olan bu bitki gövde kısmı dik ve tüylü bir yapıya sahiptir. Kökünün 50 cm kadar boyu ise 150 cm kadar çıkmaktadır.  Hatmi çiçeğinin kök, yaprak ve çiçekleriyle tam bir şifa deposu olduğunu belirtmekte fayda vardır. İçinde barındırdığı maddelere bakacak olursak bitkinin yapısında sakaroz, yağ, aspargan, galaktoz, nişasta ve pektin bulunmaktadır.

Soğuk kış aylarında gribal enfeksiyonlarda özellikle öksürükte çok faydasını göreceksiniz. Öyleki Barış Manço 'nun şarkı sözlerine konuk olmuş bu yararlı bitkiden nane, limon kabuğu ve Hatmi çiçeği diyerek bahseder. Şarkılarında dinleyicilerine açık bir reçete sunar.

Hatmi Çiçeği Neye Benzer ?

Hatmi Çiçeği Neye Benzer ?

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir ?

Hatmi Çiçeğinin Faydaları :

Hatmi çiçeğinin faydaları anlatmak ile bitmez. En önemli özelliklerine bakacak olursak idrar söktürücü olarak kullanılır. Mide ve bağırsaktaki sıkışmış gazın vücuttan atılmasını sağlar. Ülser çeşitlerinden Mide, bağırsak, ağız ve boğaz ülserinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca bu söktürücü etkisinin yanında yumşatıcı etkisiyle kışın kuru öksürüğe çok iyi gelir. Solunum yollarını yumşattığı için solunum yolundaki tahrişleri engeller.

Hatmi Çiçeğinin Kökünün Faydaları :

Söktürücü etkiye sahip kökler böbrek iltihaplarının ve vücutta oluşmuş diğer iltihap türlerinin baş düşmanıdır vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Kadınlarda rahim hastalıklarının tedavisinde kullanılır; rahim hastalıklarında koruyucu tedavi edici özelliği mevcuttur. Erkeklerde meniyi arttıran bir özelliğe sahiptir. Ayrıca prostat, sinüzit, mide ve bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılımaktadır.

Hatmi çiçeğinin lapasından yüz maskesi yapıldığında sivilce ve akneleri yok eder. Ayrıca ciltte oluşan yaraların iyileştirilmesi deri tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta günlük kullanırsanız nemlendirici etki yapmış olur. Saçlarda kullandığınızda parlak bir saça kavuşursunuz. Güneş yanıkları içinde kullanıldığı bilinmektedir.

Faydaları saymakla bitmeyen hatmi çiçeğinin diş eti çekilmelerinde, diş iltihaplarının tedavisinde büyük etki göstermektedir. Kaynatılan hatmi çiçeği suyu ile gargara yaptığınızda ağrıları keser ve sizin rahatlamanıza yardımcı olur.

Hatmi Çiçeği

Hatmi Çiçeği

Hatmi Çiçeğinin Zararları Nelerdir ?

Hatmi çiçeğinin bilinen bir zararı yoktur.  Tabiki aşırı tüketilmesi durumunda birtakım yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle günde en fazla 1-2 bardak hatmi çiçeği çayı içmeniz önerilmektedir.Söktürücü etkisini azımsamak olmaz bu nedenle hamile bayanların 0-8 ay arası kullanması sakıncalı olabilir.

Hatmi Çayı Nasıl Yapılır Tarifi

Hatmi çayı için çiçeğin yapraklarının önceden kurutmanız gerekmektedir. Eğer uğraşmak istemiyorsanız alırken kurutulmuş olanları seçmeniz gerekmektedir. Yaprağının bir tutamını içeceğiniz fincana atıp kaynattığınız su ile karıştırın. Fincanda 2-3 dakika aralığında beklemeye bırakın. Fİncanın ağzını kapalı tutmanız demlenmesi için yardımcı olacaktır. 

Aynı şekilde yüzünüze bu çayı sürdüğünüzde nemlilik ve güneşin bıraktığı lekelerin silindiğini göreceksiniz.

0-7 yaş aralığındaki çocuklarınız için kullanmayınız. 7 yaş ve üzeri çocuklar içebilmektedirler. Kullanım amacınız solunum yolu enfeksiyonu tedavisi ise çayı içtikten sonra en az 30 dk sigaradan ve asitli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.


Hatmi çiçeğinin faydaları makalemizi okudunuz.

Hatmi çiçeği nedir Hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir Hatmi çayı nasıl yapılır Hatmi çiçeğinin zararı var mıdır ? Hatmi çiçeğinin zararları Hatmi çiçeği neye yarar Hatmi çiçeği nasıl kurutulur Hatmi çiçeği hangi hastalıklara iyi gelir Hatmi çiçeğinin zararları nelerdir hatmi çiçeği bebeklere verilir mi