Hamilelikte Folik Asit'in Önemi

Folik asit vitamin guruplarından B grubunda ait bir vitamindir. Yeşil yapraklarda sık görüldüğü yaygın olarak bilinmektedir.

Uzmanlar Öneriyor

   Uzman doktorların en son tavsiyesine göre, hamile kalma ihtimali olan tüm kadınlar, yalnızca gebe olanlar ya da hamile kalmayı planlamayanlar olmak üzere, 400 ila 800 mg (miligram)  folik asidin günlük takviyesi alınması önerilmiştir... Uzman görüşleri alındığında ; Hemen hemen tüm diğer tıbbi gruplar en az 400 mikrogram tavsiye edilmektedir.

NE ZAMAN ALMALIYIM ?

B vitamini folatının takviyeleri ve takviyeli gıdalarda kullanılan şekli olan folik asit, sinir tüpü doğum kusurlarını büyük oranda azaltmaktadır. Hangi dönemlerde alacağınızı merak ediyorsanız eğer başlangıç için kritik dönem, gebelik öncesi bir ay içinde başlar ve ilk üç aylık dönem boyunca devam eder.

3 HAMİLE BAYANDAN 1'İ FOLİK ASİT KULLANIYOR

Bütün gebeliklerin yarısı plansız olduğundan, hamile kalma yeteneğine sahip tüm kadınlar durumuna göre folik asit kullanmalıdır. Bu kadar folatın yiyeceklerden alınması zor; Buna ek olarak, folik asit gıdanın doğal olarak folattan vücuda daha iyi emilir. Birçok vitamin 400 mikrogram folik asit içerir. Gebelik yaşındaki kadınların üçte birinden azının folik asit kullandığı tahmin edilmektedir.

folik asit folik asit nedir folik asit ve hamilelik hamile hamilelik