Güllaç Neden Ramazan Ayında Yenir?

İftar sofralarının vazgeçilmezi olan güllaç, diğer 11 ayda nerdeyse hiç tüketilmez. Peki, bunun sebebi nedir? İşte merak edilen sorunun cevabı.

Şehzadelerin Güllü Aşı

Güllaç oldukça hafif bir tatlıdır. Bu özelliği nedeniyle güllaç Osmanlı’da orucunu açan şehzadelerin midesini yormayacak bir tatlı olarak yapılmaya başlanmıştır. Başlangıçta halk yufka açıp bu yufkaları kurutur ve kuruyan yufkaları süt ve şeker karışımıyla ıslatıp yermiş. Zamanla süt ve şeker karışımının içine gül suyu eklenmiş. Böylece tatlının adı, güllü aş olmuş ve zamanla güllaç olarak değişmiş.

Alışkanlıklar

Güllaç yaprağı üreten firmalar, güllaç neden sadece Ramazanda yenir sorusunu insanların alışkanlıkları bu yönde gelişmiştir şeklinde açıklıyor. Söylenenlere göre tüm bir yıl üretilen güllaç yaprakları ramazan dışında market raflarına konduğunda satılmadan geri dönüyormuş.

Güllaç Nasıl Olmalı?

1400’lü yılların sonunda Kastamonulu Ali Usta sayesinde saray mutfağının tanıdığı güllaç, pamuk gibi beyaz ve bakıldığında diğer tarafın görülebileceği kadar ince yapraklı (en fazla 35 gram) olmalıdır. Yapımında kullanılan gül suyunun gerçek yüzde 100 gül suyu olması önemlidir.Güllacın Faydaları Nelerdir?

Güllaç içeriğindeki yufkanın hafif olması ve süt ile yapılması nedeniyle baklava gibi yağlı ve şerbetli tatlılara göre sağlıklı ve sindirimi kolay bir alternatiftir. İftardan en az bir saat sonra tüketilmesi önerilen güllacın bir porsiyonu yani yaklaşık 200 gramı 235 kaloridir. Güllaç içeriğinde bol miktarda süt olması nedeniyle, iyi bir protein, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır.

Yetişkin bireylerin günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayan güllacın yapımında, badem, ceviz veya fındık kullanılır. Bu sayede güllaç Omega 3 yağlarından zengin bir tatlıdır ve kalp ve damar hastalıklarından bağışıklığın güçlendirilmesine kadar birçok açıdan faydalıdır.

Güllaç Ne Kadar Dayanır?

Güllaç yapraklarının iki yılda tüketilmesi gereklidir. İçerisine süt, şeker ve gülsuyu ilave edilen güllaç, bir gün içinde tüketilmeli ve buzdolabında ağzı kapalı şekilde tutulmalıdır.

Güllaç Nasıl Yapılır?

Siz de güllaç yapmak ve ramazan sofranızı tamamlamak istiyorsanız kolları sıvayın. 3 kilo süt ve 750 gram toz şekeri kaynatın. 10-15 dakika dinlendikten sonra içine 1 yemek kaşığı gül suyu ekleyin.  Güllaç yapraklarını sütle ıslatın. Yaprakların üzerine, ayrı bir kapta karıştırdığınız 200 gram fındık, 200 gram ceviz, 200 gram fıstık, 200 gram Hindistan cevizi, 300 gram pudra şekerini serpin. Üstünü sütle ıslattığınız güllaç yapraklarıyla kapattıktan sonra kalan sütü de üzerine dökün. Nişastalı yapraklar 10 dakikada sütü emecektir. Tatlınızı mevsim meyveleriyle servis edebilirsiniz.

hangisieniyi

Güllaç tatlı Güllaç Neden Ramazan Ayında Yenir ramazan Güllaç Nasıl Yapılır Güllaç Nasıl Olmalı Güllacın Faydaları Nelerdir