Game of Thrones Ejderhaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bunları İlk Defa Duyacaksınız

Ejderhaların, Game of Thrones tarihinde çok önemli bir rol oynadığı aşikar. Şu anda Daenerys’in ejderhaları tüm krallıklara nasıl korku salıyorsa tarihte de ejderhalar hep gücün sembolü olmuşlardır. Westeros‘un tarihi kanla yazılmıştır ve bu tarihte ejderhaların yeri çok büyüktür.

George R.R. Martin’in ejderhalarının; 4 bacağı ve 2 kanadı olan standart fantastik ejderhalardan farklı olarak sadece 2 bacağı ve 2 kanadı vardır. Normalde 2 kanadı ve 2 bacağı olan fantastik canavarlar ejderha değil Wyvern olarak kabul edilir ama George R.R. Martin’in ejderhaları böyle tasarlamasının sebebi, Martin’in doğada 4 bacak ve kanatlı olarak evrimleşmiş bir canlı görememesidir.

Ejderhaların kökeninin, Asshai ve Yeşim Deniz ötesindeki Gölge Diyar’a dayandığı söylenir. 

Kedi yavrusu boyutunda doğarlar ve ulaşacakları boyutların bir sınırı yoktur. Ejderhalar özgür bırakıldıkları ve yeterince besin buldukları şartlarda ömürleri boyunca büyümeye devam ederler.

Westeros tarihi kayıtlarındaki en uzun yaşayan ejderha olan Balerion’un 220 yıldan uzun yaşadığı bilinmektedir. 

Ejderhaların, büyü ile gizemli bir bağlantıları vardır. Westeros’ta 153 yılında yaşanan geçici nesil tükenmesinden sonra büyünün gücü azalmış, yok olma noktasına gelmiştir.

Ejderhaların vücüdu ısı yayar ve ateşin ete/kemiğe bürünmüş hali olduklarına inanılır. Ejderhalar, avlarını kendi ateşleriyle pişirerek yerler ve ejderha kemikleri çelikten daha güçlüdür.

Ejderhalar, yaşlandıkça üzerlerindeki pullar sertleşerek ejderhayı ateşe daha dayanıklı hale getirir ve neredeyse ateşten hiç etkilenmeyecek hale gelirler. Ejderhalar büyüdükçe alevlerinin gücü da artar; Balerion ve Vhagar gibi boyutlara gelen ejderhalar, taş ve çeliği eritebilecek ısıda alev üfleyebilir.

Zayıf noktaları gözleridir. gözünden vurularak ölen ve ejderha ateşi tarafından gözleri kör edilen ejderhalar vardır.

Son derece zeki yaratıklardır ve sürücüsünün komutlarını anlayabilirler. Bir efendileri olmadığında kişilikleri öngörülemezdir ve ve vahşi olarak bırakıldıklarında son derece tehlikeli olurlar.

Bir ejderha, hayatı boyunca sadece 1 efendiye izin verir ve o kişiden başka hiç kimsenin kendisini sürmesine izin vermez. Efendileri sırtlarındayken ikinci bir kişinin üzerlerine binmesine izin verdikleri nadir de olsa görülmüştür. Ejderhası ölen bir kişinin, başka bir ejderhaya efendilik edebildiği Westeros tarihinde görülmemiştir ancak bunun olmayacağına dair kesin bir bilgi yoktur. Ejderhalar ise efendilerinin ölümünden sonra bir başka efendiyi kabul edebilirler. 

Ejderhalara hükmetme yeteneklerinin mekaniklerinin tam olarak ne olduğunun kayıtları, Valyria’nın yok olmasıyla beraber kaybolmuştur. Valyria büyücülerinin, bu yetenekleri kalıtsal özellikler haline getirmeyi başardığını gözlemlemek mümkündür. Valyria kökenli olmanın, ejderha kontrolünde önemli bir rol oynadığı görülmektedir ve bu yüzdendir ki Targaryenler gibi Valyria kökenli aileler, kalıtsal özelliklerini sulandırmamak için ensest evlilik yapmayı tercih ederler.

Ejderha yeteneklerinin X kromozomuna bağlı olduğu teorize edilmiştir. Bu yetenekleri taşıyan X kromozomunu bulunduran erkekler ejderhaya binebilir. Her iki X kromozomunda da ejderha yetenekleri olan kadınlar ise sadece ejderhaya binmekler kalmaz, ejderha yumurtalarının yavru vermesini de sağlayabilirler.
KAYNAK

Game of Thrones Ejderhaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler Game of Thrones karakterler