Facebook , Akıllı Telefonları Bitirmeye Niyetli

Facebook , harıl harıl AR teknolojisi için çalışıyor.

Facebook , Akıllı Telefonları Bitirmeye Niyetli

           2004 Yılında ortaya çıkan Facebook , tüm enerjisini AR teknolojisine harcıyor. Kısa vadede Apple ve Google gibi devleri egale ederek akıllı telefon konusunda tek olabilmeyi hedefliyor. Bu sayede Akıllı telefonlarda kaçırıp yetişemediği sinerjiyi bu şekilde ele alabilmek.

Bu Şekilde Akıllı Telefonlar Tedavülden Kalkabilir

        Facebook 2004 senesinde kuruldu ve tabiki Apple ve Google gibi Akıllı telefonlara yön verebilme durumunda olamadı maalesef , ancak  Mark Zuckerberg akıllı telefon teknolojisinin bir tık ötesi olan AR teknolojisine (Augmented Reality-Artırılmış Gerçeklik) yönelmiş durumda.

Augmented Reality - Artırılmış Gerçeklik Nedir

Artırılmış gerçeklik gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliği zenginleştirme işlevi görür. Buna karşın sanal gerçeklikte ise gerçek dünya yerine tasarlanıp canlandırılmış bir dünya vardır.

Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki ögeler ile etkileşim içindedir. Gelişen zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisinin de yardımıyla kullanıcı etrafındaki bilgi ile etkileşime girebilir ve sözü geçen sayısal bilgi işlenme ve ayartmaya el verişlidir. Bulunulan çevreyle ilgili yapay bilgi ve ögeler gerçek dünyayla bağdaşabilir. Zenginleştirilmiş gerçeklik teriminin literatüre 1990 yılında Boeing üzerinde çalışan Thomas Caudell tarafından kazandırıldığına inanılır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Art%C4%B1r%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F_ger%C3%A7eklik
Facebook Akıllı Telefonları Bitirmeye Niyetli facebook Mark Zuckerberg ar teknolojisi Google Apple Augmented Reality-Artırılmış Gerçeklik