Dağ Muzu Işgın - Uçgun Faydaları Nelerdir ?

Sağlıklı yaşamın yollarını arayanlar bu bitkiyle mutlaka yolları kesişmiştir. Dağ muzu olarak bilinen ve ülkemizde bulunan bu bitki ışgın ya da uçgun olarak da satılır.

Her Derde Deva Işgın

Uçkun; Kanserin baş düşmanıdır uçkun. Tüketilmesi şiddetle tavsiye edilen çok yararlı bir bitkidir. Her derde deva olması bilimsel olarak ortaya konmuştur. Halk arasında uçkun ya da ışkın bitkisi olarak da bilinmektedir. Doğal bir ilaç niteliğinde olan bu bitkinin bilimsel adı ise ''Reun Ribes'' dir.  Hücrelerin yenilenmesi ve gelişmesinde oldukça etkilidir. Doğuda çok bilinen bir bitkidir. Ordaki halk yayla muzu olarakda adlandırmaktadır. C vitamini açısından zengin olan besin, A, B1, B2, E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Kuzu kulağı familyasından olan bu bitki mayıs ve haziran aylarında yetişmektedir. Türkiye'de yetişme alanlarına bakıldığında doğu kesimlerimiz önde gelmektedir. Erzurum yöresi bu bitkinin yetişme alanlarında ön sıralardadır. Yüksek bölgeleri sevdiği için 1000 ila 4000 metre yükseklite yetişen bu bitki boy olarak 40 ile 150 cm aralığında uzamaktadır. Türkiyede ilk yabani olarak revent türü olmaktadır. Rüzgarın tozlaştırdığı ve kendi türleri ile melezleşen ışgın bitkisi, taze tüketilmesi önerilmektedir.Geniş bir yaprak yapısına sahip bu bitkinin çiçekleri bu yaprakların arasından çıkmaktadır. Bu çiçekler yöre insanı tarafından kesilerek yaprakların gelişimine yardımcı olunmaktadır. Karların eridiği dönemde ortaya çıkan ışgının filkulağına benzeyen yapraklar ve sarımsı, beyaz çiçekleri olduğu gözlemlenmektedir. Meyvesine bakıldığında ise geniş kırmızıya benzeyen ve kahverengi kanatlarına sahip, üç köşeli bir yapıya sahiptir.

Her Derde Deva Işgın

Hastalık tedavilerinde tercih edilen bu bitkinin lösemi kanserini önlmekte ve tedavisinde kullanılmaktadır. Polifenol açıdan zenginliği ile bilinen bu bitki mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran kusmayı önleyen bir yapıya sahiptir.

Şeker hastalarına tavsiye edilen uçkun, tansiyon hastalıklarına da deva olmaktadır. Afrodizyak etkisi olduğuda bilinmektedir. Kabızı gidermekte, astım, nefes darlığı ve soğuk algınlığına iyi gelmekte. Ayrıca ishal, hemoroid, ülser gibi vakaları da iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra  Grip, ateşli hastalıklar, böbrek hastalıkları, yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi her an karşımıza çıkabilecek hastalıkların önlenmesinde büyük etken olmaktadır. kan şekeri düzene sokar, İştah açıcı etkiye sahiptir ve düzenli tüketildiğinde kişiyi zinde ve dinç tutmaktadır. Yaşlanmayı önleyici bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirirerek bütün hastalıkların baş düşmanı olarak dikkat çekmektedir.

Nasıl tüketirim diye soruyorsanız eğer salata olarak ya da yemekten sonra meyve niyetine tüketilebilir. Ucuz olması ve ülkemizde bulunması bizim için büyük bir nimettir. Ayrıca ilaç sektöründe de kullanıldığı bilinmektedir.

.

ışgın uçgun dağ muzu dağ muzu ışgın faydaları afrodizyak hastalık tedavi