Cuma Günü Ay Tutulmasına Hazır Olun

Cuma günkü (5 Haziran) dolunay, Doğu Yarıküre’nin büyük bölümünde yarı gölgeli bir tutulma sergileyecek

Cuma günkü (5 Haziran) dolunay, Doğu Yarıküre’nin büyük bölümünde yarı gölgeli bir tutulma sergileyecek. 

Nasa'ya göre Ay, Türkiye saati ile tam olarak 22:12’de dolunay halini alacak. Türkiye, Afrika, Avustralya ve Orta ile Güney Asya dahil Güney Yarımküre’de olanlar, yarı gölgeli ay tutulmasını tam haliyle görebilecekler. 

Güney Amerika’nın doğu kıyısındakiler ise Ay doğarken yarı gölgeli tutulmanın sonunu görebilecek.

Sadece dolunay sırasında meydana gelebilen üç tip Ay tutulması bulunuyor. Tam Ay tutulmasında, Ay doğrudan Dünya’nın tam gölgesinden (umbra) geçiyor ve Dünya’daki gün doğumu ile gün batımının rengini alarak kızılımsı oluyor. Kısmi Ay tutulmasında ise tam gölge, dolunayın sadece bir kısmını gölgeliyor ve Ay’ın büyük bir kısmı, geri kalanına göre koyu görünüyor.

Bu Cuma gerçekleşecek yarı gölgeli ay tutulmasında ise, Ay %57 oranında Dünya’nın dış gölgesine (penumbra) giriyor. Bu Ay gösterisi, Türkiye saati ile 20:45’te başlayacak. Fakat en yüksek tutulmayı yakalamak için saat 22:24’ü beklemeniz gerekiyor. Yarı gölgeli tutulma, 3 saat 18 dakika sonra 00:04’te sona eriyor.

Gökyüzü gösterisi burada bitmiyor. Timeanddate.com sitesine göre, “Ay tutulmasından iki hafta önce veya sonra, her zaman bir Güneş tutulması gerçekleşiyor.” Bu durumda Güneş tutulması (Ay doğrudan Güneş ile Dünya arasına girince), 21 Haziran’da gerçekleşecek ve Türkiye’den görülebilecek. (Live Science) Kaynak https://popsci.com.tr/

Cuma Günü Ay Tutulmasına Hazır Olun ay tutulması nasa dolunay güneş tutulması uzay uzay haberleri bilim haber