Cilt İçin En İyi Çözüm Elma Sirkesi

Elma sirkesi bulunmaz niğmet. İnsan için birçok faydası olan elma sirkesini gelin yakından tanıyalım.

Elme Sirkesinin Cilt İçin Faydal Mı?

Dostlar elma sirkesi her derde deva. Sorununuz ne olursa olsun ister akne, siğil ya da kepek. Bütün bunların tek bir çözümü var o da elma sirkesi. Cilt dostu olan elma sirkesinin faydaları hakkında bir kaç ipucu vereceğiz. Eminim elma sirkesi ile harikalar yaratacaksınız.

Bunun yanında elma sirkesi ile diş üzerindeki lekeleri çıkartabileceğinizi hiç duydunuz mu ? Bir pamuk parçasını elma sirkesi ile ıslatın ve dişlerinizi ovalayın. Evet pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz sevgili dostlar. 

Bir çok ilaç denediniz değil mi ? Vücudunuza verdiğiniz bu ilaçların yan etkisini hiç düşündünüz mü ?  Sonuç olarak ilaçlar kimyasal olduğu için her zaman bir yan etkisi vardır. Evet doğru düşünüyorsunuz ilaçlar hiç masum değildir. 

Elma sirkesi ilaç gibi değildir. Size zarar vermeyecektir. Sirkenin bu mucizevi tedavisi yeni değildir. Eski topraklar yani atalarımız elma sirkesini oldukça fazla kullanmışlardır.Antik Yunan Döneminde Hipokrat, belirli tıbbi durumların tedavisi için sık sık elma sirkesine başvurmuştur. Asıl elma sirkesinden kastımız ahşap fıçılar içinde ezilmiş organik elmaların fermantasyonu yoluyla elde edilmektedir. Bu doğal elma sirkesi çeşitli minarelleri ve kalsiyum, fosfor, potasyum,magnezyum, sodyum, kükürt, bakır, demir, silikon gibi iz elementler bakımından zengindir. B vitamini, C vitamini, asetik asit ve sitrik asit açısından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu mucizevi madde, Diyabet, yüksek kan basıncı ve sindirim sistemi ile ilgili sorunlar  için hala etkili bir ilaç olarak kabul edilmektedir... Ayrıca, vucudun bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo vermekte yardımcı ve sindirimi kolaylaştırmak  için elma sirkesi kullanılmaktadır. Vücudunuz kötü mü kokuyor ? Ağız kokunuz mu var evet doğru bildiniz onunda çözümü elma sirkesidir.

Cilt Bakımı için Elma Sirkesi:

Elma sirkesi cildinizin dostu olacak ondan vazgeçemeyeceksiniz. Yazın güneş yanığı için kesinlikle ona gidin. Yaşlandığınızı mı hissediyorsunuz yaşlılık lekeleri, akne, siğil, selülit, böcek ısırıkları ve kepek için çare olarak elma sirkesi birebirdir. Cilt çok önemli gelin detaylı inceleyelim :

-Elma Sirkesiyle Sivilcelere Güle Güle :

İnsan cildi doğal yapısı asidiktir. Cilt alkali olduğunda, akne gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Cildin pH dengesini korumak istiyorsanız bu açıdan elma sirkesi çözümdür. Ayrıca Antiseptik olduğu için antibakteriyel bir özelliğe sahiptir. Yani cildinizde dezenfekte işini görecektir. Bu nedenle bakteri gibi patojenleri cildinizden uzak tutar. Organik elma sirkesi alın ve eşit miktarda distile su ile sulandırın. Bir pamuk ile cilde uygulayın. Beş-on dakika sonra durulayın. En iyi sonuç için, en az bir ay boyunca elma sirkesi kullanmaya devam edin.

Kuru/Yağlı Ciltten Kurtulun:

Elma sirkesi cildinizin pH dengesini sağlar. Yani cildiniz ne çok yağlı ne de çok kuru olacak şekilde bir düzene sokar.Sirkeyi sulandırarak bir tonik olarak kullanabilirsiniz. Karışım olarak iki ölçü su ile bir ölçü sirkeyi karıştırın. Hassas  bir cilde sahip olanlar bir ölçü sirke ile üç ölçü suyu karıştırabilir.Yüzünüzü duruladıktan sonra bu çözeltiden bir miktar hafifce sürün. Bu çözeltinin fazlasını çöpe atmayın saça parlaklık katmak için kullanabilirsiniz.

-Yaşlılık Lekelerini Ortadan Kaldırın:

               Elma sirkesi ve soğan suyunu eşit miktarda karıştırın ve yaşlılık lekeleri üzerine doğrudan uygulayın. Yarım saat sonra durulayın. İki çorba kaşığı portakal suyuna yarım çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı sürün ve 30 dakika sonra yıkayın. Başka bir yöntem ise eşit miktardaki damıtılmış su ile elma sirkesinin seyreltilmesidir ve bir kaç damla bal ekleyin. Bu tarif aynı zamanda yaşlılık lekelerini azaltmak için de iyidir. Her şeyden önce güneşe maruz kalmaktan kaçının ve güneş kremi kullanın. Bu ilaçlar en az bir ay boyunca günde bir kez kullanılmalıdır.

-Güneş Yanıklarını Rahatlatır:

      Elma sirkesi güneş yanığı için mükemmel bir ilaçtır. Temiz bir bezi seyreltilmiş sirkeyle ıslatın. Bu amaçla elma sirkesi ve eşit miktarda soğuk suyu karıştırın. Yanık cilde bu lifi yerleştirin. Ciltteki batma ve yanma hissi için bir rahatlama sağlayacaktır. Bir kaç dakika bekletin. Bezi kaldırdıktan sonra cilt kuruyunca, bir kaç damla hindistan cevizi yağı uygulayın. Hindistan cevizi yağı da cilt yanıkları için çok iyidir. Bu amaçla aloe vera yağı ile hindistan cevizi yağı değiştirilebilir. Alternatif olarak su ile dolu küvet içine bir ya da iki fincan elma sirkesi dökün. 20-30 dakika boyunca suda kalın ve çıktığınızda bir nemlendirici uygulayın.

-Selüliti Azaltın : 5782_vinegar_dand

    Bir ölçü masaj yağı ile üç ölçü elma sirkesini karıştırın. Cilt üzerine uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Günde bir veya iki kez bu solüsyonu kullanın. Ayrıca solüsyonu uyguladıktan sonra, etkilenen parçayı sarıp durulamadan önce en az yarım saat boyunca sıcak tutabilirsiniz. Durulanmadan sonra bir nemlendirici kullanın. En iyi sonuçlar için ayda bir ya da iki kez işlemi tekrarlayın.

-Tırnak Mantarı ve Kepeği Tedavi Eder:

      Cilt için elma sirkesinin yararlarından biri de tırnak mantarı için bir çare olarak kullanılmasıdır. Etkilenen tırnaklara günde en az üç kez hafifçe sirkeyi sürün. Sirkenin tırnak yatağına gittiğinden emin olun. Kendi kendine kuruduğundan emin olun ve durulamayın. Başka bir yöntem ise, etkilenen tırnakları elma sirkesi ve damıtılmış suyu eşit miktarlarda içeren bir çözeltinin içine batırmaktır. 30 dakika bekletin ve tırnaklarınızı kurulayın. En az bir ay boyunca günlük olarak tekrarlayın. Ayrıca sulandırılmış sirke ile birlikte epsom tuzu kullanabilirsiniz. Bu amaçla yarım ölçü sirke ve yarım ölçü epsom tuzu ile iki ölçü damıtılmış suyu karıştırın. Tırnaklarınızı günde yarım saat boyunca bu karışıma batırın.

Kepekten kurtulmak için ise, üç ölçek su ile bir ölçek elma sirkesini karıştırın. Kafa derisi üzerine bu karışımı uygulayın ve 30 dakika sonra yıkayın.

elma sirkesi ne işe yarar elma sirkesinin faydaları elma sirkesinin cilde faydası kuru cilt yaşlılık lekesi güneş yanığı Elma sirkesinin cilt için faydaları nelerdir