Çikolatanın Hafıza Ve Beyine Etkisi

Çikolatanın beyine olumlu bir etkisi var mıdır ? Çikolatanın içindeki hangi madde beyine faydalıdır? Çikolata hangi hormonu çalıştırır? Çikolata kan basıncını dengeler mi? Çikolatanın yaşlılara etkisi ?

Bitter çikolata ve diğer kakao ürünlerinin insan vücuduna olan ilginç etkileri gün geçtikçe yeni bir boyut kazanıyor. Son yapılan araştırmalara göre özellikle bitter çikolatanın kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem dediğimiz dolaşım sistemi sağlığını olumlu yönde etkilediği vurgulanmıştır. Hatta ve hatta kakaonun, beynin bazı fonksiyonlarını yerine getirmesinde ve seratonin hormonunun salgılanmasında etkileri olduğu yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir.  

Çikolatanın içerisinde flavonoid dediğimiz bir tür antioksidan madde vardır. Bu madde genellikle çay, üzüm suyu ve bitkisel gıdalar içerisinde bulunur ve sağlığa oldukça faydalıdır. 

İtalyan araştırmacılar hafif zihinsel bozuklukluğu (MCI)  olan 65 yaş üstü 90 kişi üzerinde yeni bir çalışma gerçekleştirdiler ve bunu yayınladılar. Bu araştırmaya göre,  MCI hastalığı, normal yaşlanmayla görülen hafıza problemlerinden daha ciddi, ancak bunama rahatsızlığına kıyasla daha normal boyutlarda bir hafıza problemidir. Yine aynı çalışmaya göre 70 yaş üstü kişilerin % 20' sinin MCI rahatsızlığı geçirdiği ve  bu hastaların % 5' inin zihinsel bozukluklarının ilerlediği ifade edilmiştir.

Yapılan çalışmalarda deneklere her gün düşük, orta ve yüksek seviyelerde flavanol(flavonoidlerin önemli bir alt sınıfı)  içeren kakao içeceği içirildi. Diğer flavanol içeren besinlere karşı diyet uygulanarak kontrol altına alındı. Sekiz hafta sonra, yüksek flavanol içeren kakaolu içeceği içen grup; hafıza testleri , sözel akıcılık testleri ve diğer bilişsel testlerde daha başarılı sonuçlar elde etmiştir. Ayrıca bu grubun kan basıncının istenilen düzeye geldiği , kan şekeri ve oksidatif stres düzeylerinin de normal düzeye ulaştığı belirlendi.

Kakaoda bulunan flavonoid maddesinin insüline karşı duyarlı bir madde olduğu ve kan şekerini ayarlayarak beyin işlevlerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. 

Kakaonun yararlarının genellikle kalp ve damar sağlığı için olduğu söylense de kalbe iyi gelen şeylerin beyne de iyi geldiği su götürmez bir gerçektir.

Akılda tutulması gerekenler

Çikolata ya da kakao flavonoid açısından zengin değildir. Genel olarak, çikolata ne kadar koyu renkte olursa, o kadar çok flavonoid olur, ancak bunu tespit etmek her ürün için zor olabilmektedir. Bazı etiketlerde belirtilen "% 100 kakao" güvenilir bir ölçü değildir. Kakao tozu işlendikten sonra flavonoidler yok edilir. Çalışmada kullanılan düşük flavonoid içeren içecek aslında bu tür yüksek oranda işlenmiş kakao tozu içeriyordu. 

Yine laboratuvar çalışmalarında üzüm suyu ve çay gibi diğer flavonoid bakımından zengin yiyecek ve içeceklerin de zihinsel fonksiyonların yerine getirilmesinde önemli katkılar sağladığı keşfedilmiştir.

Ancak çikolatanın, yaşlanan beyninizi korumanın en iyi yolu olduğunu ve MCI hastalığı için bir çare olduğunu düşünmeyin! Beyin sağlığının iyileştirilmesi için hangi seviyede flavonoid kullanılması gerektiğini veya bunun etkilerinin ne kadar süreceğini kimse bilmiyor.

Sonuç olarak bu araştırma, koyu renkli çikolata sevmek için daha fazla sebebimiz olduğunu kanıtlıyor. Sadece yediğimiz çikolatanın şeker seviyesine ve kalori miktarına dikkat etmemiz şartıyla...

çikolata çikolatanın faydaları çikolata hakkında bitter çikolatanın beyine faydası