Çıban Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi Yöntemi Nedir?

Sadece vücudumuzu deforme edip acı vermekten başka insan psikolojisinide bozan çıbanlar hakkında en doğru bilgiyi sizlere sunacağız.

Çıban Nedir ?

Çıban vücudun her bölgesinde başlayan irin birikintisidir. Biz çıbanı sıklıkla deri üstünde görmüş olsakta iç organlarımızda çıkmasıda muhtemeldir. Çıban oluşumunun sebebini sorarsanız : Stafilokok denen bakteri türünden meydana gelir. Bu tür her ortamda sıklıkla bulunmaktadır.


Çıban Vücutta Nasıl Oluşur?

Vücutta bulunan kılların geçiş borularından içeri giren mikrop yanındaki yağ bezesine tutunur. Burada kişinin direnci düşükse üremeye başlar. Zaman geçtikçe yangı bölgesindeki damarlarda akyuvarlar bol miktarda toplanır. Akyuvarların stafilokoklarla büyük bir mücadele verir. Verilen bu savaştan her ikisinin de ölümüyle sonuçlanır. Böylece o bölgede iki organizmanın atıkları birikir.

İleri safhalarda yağ bezlerinin hücrelerde de parçalanma bölgesinin bulunduğu çevresinde kese olmasada keseye benzer bir yalancı kese meydana getirir. Eğer bu durum tedavi edilmez ise serum akyuvar vb. sızıntı bu kese içinde hızla akmayı sürdürür. Kesenin büyümesi dirençsiz deri yönünde yukarıya doğru olmaktadır. Halk arasında buna ''ÇIBANIN BAŞ GÖSTERMESİ'' denilmektedir.

Önceleri küçük bir sivilce görünümüne sahip çıbanlar çok ağrı vericidir. Etrafında kızarıklıklar gözlemlenir. Bir mühdet sonra sivilce büyür bulunduğu yerde kabarıklığa yol açmaktadır.Kabarıklığın ortasında küçük beyaz cerahat kütlesi toplanır buna da çıbanın özü denir.

Çıbanın Belirtileri Nelerdir?

Çıktığı deri üzerinde hafif bir kızarıklık, o bölgede  şişme, bölgesel  ateş, yangı (iltihap) görüntüsü oluşur. Vücut yorgun düştüğü gibi  açlık, hastalık gibi sebeplerle yaşayan ve aşırı derecede kilo kaybı çıbanlara ortamı hazırlandırır.

Çıban Nasıl Tedavi Edilir

Çıban büyüdükten sonra kendisi patlar. Eğer patlama olmazsa cerrahi müdahale ile bulunduğu bölgeden temizlenir.Çıbanın üstü temiz gazlı bezle kapatılmalı ve daha fazla mikrop almaması sağlanmalıdır.

Mutlaka Antiseptik Solüsyonlarla (eriyiklerle) o bölge temizlenir. Cerrahi müdahileyle boşalma yerinin sağlam dokularla örülmesi önlenerek irinin yeniden birikmesi engellenir. 

Erken teşhisle   yangı aşamasında fark edilmesi durumunda Antiyobatik tedavisiyle çıban oluşumunun önüne geçilir. Tedavi genelde cerrahi müdahale gerektirir. Şeker hastalığı taşıyan  insanlarda çıkan çıbanlar, büyük ve çok iltihaplı oldukları gözlemlenir, kolay kolay kapanmazlar.

çıban nedir çıban nasıl tedavi edilir çıban ilacı çıban tedavi yöntemleri