Bir Kavmin Sonu Taş Kesilen Şehir Pompei

Bir kavim düşünün sapkınlıktan başı dönmüş. Bir kavim düşünün onlar artık zevk için yaşıyor, zevk adına her türlü sapkınlığı yaşıyor. O öyle bir şehir ki bir anda taşa dönüştü. İbretlik bir şehir o Pompei taş kesilenlerin şehri.

Pompei M.Ö 5000

Pompei makarnacıların diyarı İtalya’da bulunan Napoli şehrine çok yakın bir konumu bulunan ( 25-30 km uzaklıktaki ) taşlaşmış bir şehirdir. Şehrin kuruluş tarihine baktığımızda binlerce yıl öncesine dayandığını söyleyebiliriz.  Milattan Önce 5000 yıl geriye gidildiğinde bu yıllar arasında kurulduğu tahmin edilmektedir... Şehrin içinde bulunan Vezüv dağı volkaniktir.  Bu volkanik yanardağ Milattan Önce 79 yılında patlayarak harekete geçti ve bu hareketin şiddeti tarifsizdi.

Günah Şehri Pompei

Milattan Önce 79 yılında denize yakın bir şehirdi ve şehir halkını zenginler oluşturuyordu. Capri adasına çok yakın bir şehir olan pompei adeta cennet gibi bir şehirdi. Şehir denize yakın olması avantajıylada ticaretin merkezi konumundaydı. Bu nedenle elit kesim, aydın kesim, ve çok zengin insanlar  pompei de yaşardı. Sadece bununlada sınırlı değil şehir tam bir kumarhane merkeziydi. Köle ticareti hat safhada, kendince eğlence düzenleyerek köleleri birbirine öldürttürüyorlardı. İnsanlık ile alakası olmayan bu şehir halkı  tatmin olmak için köleleri acımasızca öldürüyordu. Şehirde her yer fuhuş yuvası olmuş zevk için yaşam adeta gözlerini kör etmişti.

Vezüv'ün Suikastı

Peki Pompei şehrine ne mi oldu ? Pompei şehri M.Ö 79 yılında Vezüv volkanik dağın uyanmasıyla  yok oldu. Patlayan yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömülerek, şehir yok oldu, insanlarda dahil olmak üzere  etrafta ne varsa taş kesildi. 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylüsünün tarlada çalışırken kazmayı vurduğu yerde rastladığı duvarın izi sürülerek bu bilgilere ulaşıldı. M.Ö 79 yılında bir yaz ayında 1-2 gün yanardağın patlaması ve o şiddetli lavlar 200.000 kişiyi Pompei'ye anında mezar oldu. 

Vezüv öyle sinirli patlamıştı ki, lavlar öyle şiddetliydi ki çoğu insan olduğu yerden kıpırdayamadı bile. Etnograf Prof. Dr. Carlo Giardano Pompei’de yaşananlar sorulduğunda şunları anlatıyor: ‘O gün öğle vakti volkanın ağzından ani olarak yükselen bir kül bulutu birkaç saat içerisinde bütün Pompei’yi kaplayıvermişti. Böylece şehir çok uzun bir sessizlik uykusuna girdi. Şehrin uykusu, taşları, eşyaları ve sanat eserlerini yeniden hayata kavuşturan kazılara kadar yüzyıllar boyu sürdü. Burada yaşayan binlerce insanın tehlikenin bu kadar yakınında oldukları halde gafil avlanmış olmaları o tarihlerde Vezüv’ün bambaşka bir manzara altında olmasından ileri gelmiştir. Yamaçları meşhur politikacıların villalarıyla süslü olan Vezüv, bağlar, bahçelerle çevrili ağaçlık bir yerdi.

Oysa Patlamadan Önce Beşik Gibi Sallanmıştı Pompei

Pompei'nin coğrafi konumuna bakıldığında Napoli Körfezine, Capri adasına baktığı için devamlı deniz kokulu esintiler altındaydı. Tepesindeki kalkerleşmiş taşlardan başka eski zamanların dramlarını hatırlatan herhangi bir hali yoktu. Bu Vezüv’ün ilk vukuatı değildi. Daha öncede volkanik patlama yaşanmıştı pompei kurulmadan önce. Fakat o tarihlerde yeryüzünde hiçbir insan bulunmuyordu. Bu püskürmeyi çok sonra Yunan çoğrafyacısı Strabon, kraterleri incelerken keşfetmiştir. Ancak bundan bahsetmemeyi Pompei halkına söylemeyi uygun bulmuştu. Peki söyleseydi de ona inanan olur muydu?  Çünkü insanların gözü para ve zevkten başka bir şey görmüyordu. Milattan Önce 62 yıllarında öyle zelzeleler yaşanıyordu ki adeta felaket ben geliyorum dedi. Fakat Pompei halkı beşik gibi sallamaya o kadar alışmıştı ki onlar bu zelzeleri hiç umursamıyordu.

Pompei Helak Mı Oldu ?

19.yüzyılda İtalyan Bilim İnsanı Giuseppe Fiovelli Bilimsel Çalışmalarla bu şehrin boşluklarından çıkarttığı kalıplara inanamadı. Herşey taşlaşmıştı. İnsan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğunu kucaklamış anneler ve daha birçok şey... Bu çalışma Napoli müzesinde sergilenmektedir. Adeta ibretlik bir tabloyu andıran bu taşlaşma hikayesi belkide geleceğe bir mesaj veriyor...

Bilimsel olarak her ne kadar bu şekilde olsada müslümanlar Pompei'de olan biteni farklı değerlendiriyor. Bu günah şehrinde yaşananlar ve bunun üzerine kavmin helak olması tesadüf değidi. Lav püskürtmesiyle insanların taşlaşamayacağı tamamen yok olacağı kanısında. Bir çok görüş var Pompei hakkında ama inancımızın izinde ve daha önce helak olan kavimleri bildiğimiz için Pompei'nin Rabbimiz tarafından helak edilmesi inancımızdır.

Pompeii'nin Yaşayan Ölüleri

pompei pompei şehri pompei şehrine ne oldu vezüv yanardağı ve pompei helak olan şehir pompei pompei belgeseli pompei belgeseli izle pompei kavmi helak olan kavim pompei insanları