Bebeklerde Spina Bifida Hastalılığı Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Spina Bifida Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Spina Bifida hastalığı denildiğinde çok az duymuşsunuzdur. Halk dilinde pek bilinmez fakat bebeklerin binde 3 veya 4 gibi azımsamayacak bir orana sahip.

Spina Bifida Hastalığını Tanıyalım

Ayrık ya da açık omurga anlamı taşıyan bu hastalık genellikle gebelik döneminde bebekde meydana gelir. Spina Bifida hastalığının oluştuktan sonra değil gebelik öncesi dönemde tedavi edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor... Spina Bifidaya yakalanan bir bebek tedavi edilmezse eğer omuriliği doğumdan sonra kapanmıyor. Kapanmayan bu omuriliği vücut deri ile örtemiyor. Spina Bifida olan bebek bu açıklık nedeniyle hayatını felçli olarak geçirme riski taşıyor. Omuriliğin vücut için önemini kavramamız gerekmektedir. Açıklık veya ayrık sinir sistemi iletimlerini engeller ve gerekli uyarılarda bulunmasına mani olur. Beyin ile beden arasında iletişim kopukluğu ( felçlilik durumu ) meydana gelir.

Spina Bifida Hastalığı Görüntüsü

Spina Bifida Hastalığı Görüntüsü

Sırttaki Spina Bifida açıklığının sinir sistemine etkisi oldukça fazladır. Sinirlerin vücudun diğer bölgelerine  giderken geçtiği bir yerdir. Bölge olarak baş kısmına ne kadar yakınsa bu hastalık zarar boyutunun da o kadar fazla olacağı belirtilmektedir... Ayrıca kalıcı ve daha ağır felç durumları bu yakınlık ile önem arz eder. Spina Bifida’lı bebekle mutlaka  tedavi görmelidir. Tedavi görmezlerse eğer hidrosefali sıvısıda görülür. Bu sıvı omurilik ve beyine baskı yapar. Böylece bebeklerde yumuşak olan kafa tasında kontrol edilemez bir büyüme gerçekleşir.

Hastalığın temelinde yatan sır follik asit, mineraller ve bazı vitaminlerin annede yetersiz oluşudur...  Bir çocuk Sipina Bifida hastalığına yakalanmışsa bunun altındaki etmen annesinin yetersiz vücut yapısına sahip olmasıdır...

Spida Bifida Nasıl Tedavi Edilir

Tedavisi gebelik öncesinde başlamalıdır.  Follik asit , vitamin ve mineral olarak eksiklerin tesbiti önceden annede yapılmalıdır. Beslenme olarak follik asitçe zengin gıdalar tüketilmeli hatta direk vüduda follik asit takviyesinde bulunulması gerekmektedir.

Eğer geç kalınıp gebelik meydana geldiyse: Spina Bifida olarak doğan bebek amelliyat edilir,  sırtındaki kese alınır. Beyin ve omurilikte hidrosefali meydana geldiyse bu sıvı beyne yerleştirilen bir pompa ile adeta tahliye edilir mide yoluyla boşaltımı sağlanır.

Tavsiye edilen tabiki bilinçli anne ve babanın doğum ve gebelikten önce bebek için vücudun yeterliliğini araştırıp ona göre önlem alınması lazım.

Spida Bifida Spida Bifida nasıl meydana gelir Spida Bifida tedavisi Spida Bifida nasıl tedavi edilmelidir. follik asit