Baba filmin ne zaman çekildi? Baba Filmi'nin Oyuncuları Kimlerdir?

Baba (The Godfather) konusu ve oyuncu kadrosuyla ilgili bilgiler

Sinema'nın kült filmlerinden olan ve oyuncu kadrosuyla akıllara kazınan Baba filmi televizyon ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

 New York'ta merkezli güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini konu alan Baba (The Godfather) filmi gösterime girdiği tarih olan 1972 yılından bu yana  şaşırtıcı bir ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. 

Peki, Baba filmin ne zaman çekildi? İşte, Baba filmi oyuncu kadrosu ve konusu..

Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan Baba (The Godfather) filmi, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale vardır. hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

1972 yılında izleyiciyle buluşan  film, daha önce birçok filmin senaryosunu yazmış ve yönetmiş olan Francis Ford Coppola tarafından yönetilmiştir.

Baba filmi ilk olarak Al Pacino'nun yerine  Sylvester Stallone ve Robert Redford uygun bulunmuştu.

Paramount Picture Michael Corleone'yi oynaması için Robert Redford'u istiyordu ve Al Pacino'nun daha çok genç bir oyuncu olduğu için Francis Ford Coppola tarafından gözden geçirilmesini istiyordu. Ancak Coppola, İtalyan asıllı, Tony ödüllü Pacino'da ısrar ediyordu.

Coppola,Michael Corleone rolünü (Al Pacino'yu kastedederek) "Bu rolü bu genç ve hırçın Sicilyalı delikanlıya vereceğim" diyerek Pacino'ya vermiştir.


Baba (The Godfather) filminin konusu

Corleone ailesi, Don Vito Corleone'nin başında olduğu, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan İtalyan asıllı meşhur bir ailedir. Aile, New York'taki diğer dört aileyle birlikte New York'un yeraltı işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone'nin cebinde bozuk para gibi taşıdığı politikacılar ve yargıçlardır. Siyasetçiler ve hakimlerle olan bu kirli ilişkileri diğer ailelerin açamadığı kapıları açabilmesine olanak sağlamaktadır..

İtalya ve New York'un en meşhur uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan "Türk" lakaplı Solozzo, Don Corleone'den, ilişkilerini kullanarak kendisine yasal koruma sağlamasını ve 1 milyon dolar nakit para vermesini ister, karşılığında elde edilecek kârdan pay teklif eder. Teklife göre, ilk yıl Corleone Ailesi'ne kalacak olan para 3-4 milyon dolar civarında olacaktır. Ancak Don Corleone teklifi reddeder. Gerekçesi, iyi ilişkileri olsa da, Don Corleone'nin uyuşturucu işi ile bağlantısı olduğunu öğrenen siyasetçilerin ilişkilerini gözden geçirme gereği duyacak olmalarıdır. Don Corleone'ye göre politikacılar kumarı bir zaaf olarak görüyorlardır ama uyuşturucu pis iştir. Bunun üzerine arkasına Tataglia Ailesi'ni ve New York'ta polis şefi olan McClusky'i alan Solozzo, Don Corleone'yi vurdurtur. Ölümden son anda kurtulan Don Corleone'yi ve tüm aileyi kötü günler beklemektedir. Bu süreçte, fevri hareketleriyle bilinen, Don Corleone'nin en büyük oğlu Sonny ölecek, II. Dünya Savaşı'ndan kahraman olarak dönen en küçük oğlu Michael ise, daha önce aile işleriyle hiç ilgilenmediği ve bunu istemediği halde olayların akışı onu hikâyenin merkezine doğru itecektir. Ve New York'ta suç aileleri arasındaki savaş başlayacaktır...

Corleone ailesi sinema film 1972 baba godfather Baba filmin ne zaman çekildi baba filmi oyuncuları baba filmi konusu The Godfather Baba Filmi'nin Oyuncuları Kimlerdir Mario Puzo Marlon Brando Al Pacino mafya filmi James Caan Robert Duvall Diane Keaton John Cazale