Ardıç Ağacı Ve Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

Ardıç ağacını ve ne gibi faydaları var bilmiyorsanız mutlaka makalemizi okumalısınız.

Merhaba 1numaram.com takipçileri.

Ardıç ağacı olarak bildiğiniz ve servigiller familyasının bir üyesi olan, iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Ardıç ağacının çoğalması bir o kadar ilginç bir hikayeye sahip: Ardıç tohumları belli bir süre içinde yere dökülmektedir. Dökülen tohumlar hemen toprakla bütünleşmez , ardıç kuşları tarafından sindirilen ve sindirim sisteminde canlanmaya başlar. Dışkıyla beraber atıldıktan sonra toprağa karışır ve hayat serüvenine merhaba diyerek çimlenmektedir.

Ardıç meyvesi yabani sınıfına girer. Tarih boyunca ardıç oldukça önem verilmiştir. Bunun altında yatan sebep şifa yaymasıdır. Özellikle ortaçağda veba yı aşmak için ardıç meyvesi aşırı tüketilmiştir. Aynı zamanda ilginç bir tarihi örnek verecek olursak orta çağ kadınları bu meyvelerden sıkça tüketirdi bunun sebebide yenildiği takdirde idrarın menekşe kokusu almasıdır. Bir inanışa göre yine aynı çağda evlerin çevresine ekilir cadılardan korunulduğuna inanılırdı.

Hastalıklardan korunmak için varlığının bile yeterli olduğuna inanılırdı. Bu inanç Orta Çağ dan günümüze kadar taşındı. Bu yüzden özellikle Avrupa da bazı konutların etrafı ve bahçeler hastalıklardan korunmak için ardıç ağacı bulunmaktadır.

Peki bu ağacu bu kadar önemli yapan nedir ?

Göçebe yaşayan insanlar için bu ağacın önemi bambaşkadır. Çünkü genellikle yerleşim yerinden uzak yerlerde kendiliğinden büyümüş ve bir çok göçebeye gölge olmuştur.

Büyüdüğü yer çeşitlilik gösterir :özellike yüksek dağlar, ovalar,bataklıklar ve ormanlarda yetişebilmektedir. Çok geniş bir yetişme alanı olan ardıç bazen çalı biçiminde olabilirken bazen de yüksekliği 10 metreyi bulan ağaçlar şeklinde doğa bulunabilmektedir. Ardıç ağacının siyah bir meyvesi vardır. Lir kuşu, ardıç kuşu ve toy kuşu bu meyvelerden yemektedir. Bu meyveleri yemesi sonucu kuşların sindirimi sonucu çıkan dışkı ağaca hayat verir.

Ardıç ağacı, juniperus olarakda bilinmektedir

Tür olarakda çeşitlilik göstermektedir... Ardıç fidanının büyümesi diğer ağaçlara göre yavaştır. Fidanın 1,5 ile 2 metreye ulaşması bir kaç yılı almaktadır. Fidanın ağaç halini alana kadar geçen süre ise onlarca yılı gerektirmektedir. Ardıç ağacı sivri,sert ve iğneli yapısı sayesinde kurak ve sert iklimlerde bile rahatlıkla yetişebilmektedir. Bu kadar dayanıklı olmasının bir başka sebebi ise  silisik asittir. Bir çok iğne yapraklı ağaç gibi sürekli yeşil kalabilmektedir. Ardıç ağacı karaçam, kızılçam gibi kozalağı bulunan ağaç türlerindendir.

Ardıç ağacının meyvesinden eylül ile kasım ayları arasında yararlanılmaktadır. Ağaçtan düşürülen meyveler toplanmakta ve temizlenmektedir. Ancak bu işlem yapılırken zehirli olma ihtimali olan ağaçlar dikkatle incelenmektedir. Ayrıca ardıç ağacının çok yüksek dağlarda diğer ağaçlarına göre çok daha şifalı olan jeniperus nana türü bulunmaktadır. Tıp alanında kullanılan ardıç ağacı ile kara ardıç birbirinden farklıdır.Kara ardıçta zehir bulunmaktadır.

Ülkemizde Türklerine Göre Ardıç Ağacı

Katran Ardıcı: 

Trakya ve Anadolu’da yüksek kesimlerde mevcuttur. Genellikle çalı şeklinde bulunup cilt hastalıklarında kullanımı yaygındır.

Adi Ardıç:

 Trakya bölgesinde yetişmektedir. Kozalağı mavimsi renkte olup idrar söktürücü ardıç ağacı olarak bilinmektedir.

Bodur ardıç:

 Kuzey Anadolu dağlarında bulunmaktadır. Besin maddesi olarak kullanılmakla birlikte idrar sökücü özelliği de bulunmaktadır.

Kokar Ardıç:

 Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Genellikle dağlık yerlerde olup ağaç şeklinde görülmektedir.

Finike Ardıcı: 

Batı ve Güney Anadolu da yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Yüksek ardıç: 

Memleketimizin çoğu bölgesinde bulunur. Temel özelliği yüksek alanlarda yetişmesidir.Kozalakları mavimsi siyah renklidir.

Ardıç Ağacının meyvesinin faydaları saymakla bitmez.

Ardıç meyvesinin içerisinde uçucu yağlar , reçine , glikoz , pentosan , kalsiyum , potasyum , manganez , juniperin gibi şifalı maddeler bulunmaktadır. Ardıç ağacı yapraklarında ise bol miktarda C vitamini mevcuttur.

Ardıç meyvesinin bazı şifalı özelliklerini sayacak olursak ;

– Ardıç meyveleri kişilerin vücut direncini arttırarak zindelik verir.

– Kişilerin iç kramplarını gevşetmektedir

– Mide,akciğer, bağırsak ve kanı temizlemektedir.

– Mideyi güçlendirmektedir.

– Metabolizmayı uyarmaktadır.

– İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

– Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

Ezilmiş ardıç meyvelerinden elde edilen su alındığında, mide ve bağırsaklar güçlenmekte ve vücut direnci artmaktadır. Ardıç meyvesi ağız yoluyla alınırsa, meyvenin içinde mevcut olan uçucu yağlar böbreklerde ayrışmaktadır. Bu sayede böbrek uyarılmakta ve idrar akışı hızlanmaktadır.