5 Adımda Banka Kredisi Başvurusu

Nakite ihtiyacınız var ve son çare banka dediniz. Kredi çekeceksiniz ve bu konu hakkında yeteri bilgiye sahip değilsiniz ne yapabilirsiniz ?

Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalıyım ?

Günümüzde ihtiyaçlarımız gelirimizin üzerinde olduğu zaman bankalara koşup kredi başvurusu yaparız. Peki kredi çekerken bankalar neye dikkat ediyor hiç düşündünüz mü ? Sizleri bu konuda biraz aydınlatacağız.

1-) Sosyal Güvenceniz Yani Sigortanız Olmalı

Banka sizin çalışan olmanızla ilgileniyor çoğu banka 2 aylık sigortanıza bakarken, maaş müşterisiyseniz ilk maaştan sonra onay alabiliyorsunuz. SGK, Emekli Sandığı veya Bağkur gibi devlet güvencesi altında çalışansanız banka düzenli bir gelirinizin olduğunu düşünecektir böylelikle kredinize onay verecektir.

2-)Kredi Skorunuzun Yeterli Olması ( KKB Yeterli Olmalı )

Bankalar kredi verirken sizin sahip olduğunuz kredi notuna (KKB)  bakarlar.  Peki kredi notu nedir ? Benim öyle bir notum var mı diye hiç düşündünüz mü ? Eğer yolunuz bankaya düştüyse muhakkak bir kredi notunuz oluşmuştur. Bu notu ne düzenler derseniz. Hesabına giren para akışı varsa kredi kartınızın ödeme düzenliliği, önceki dönemlerde kredi çektiyseniz ödeme düzenliliğine bakılıyor.

Kredi Notumu Nasıl Attırırım ?

* Banka hesabınız yoksa mutlaka bir tane açtırın.

*KMH ( kredili mevduat hesabı tanımlatın )

*Kredi kartınız yoksa ilk kredi kartı alın ve düzenli ödemlerde bulunun.

*Hesabınızdaki trafiği arttırın yani bolca havale, eft yapın.

*Otomatik ödemeleriniz olsun ve düzenli çekilsin hesaptan.

3-) Doğru Bankayı Bulma

Doğru bankayı bulmak demek cebinize girecek en fazla para geri ödeyeceğiniz en az para demektir. Banka araştırması için internet sitesindeki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz ama size önereceğimiz bankaların web sitelerinden bizzat girip faiz oranını öğrenmek daha yararlı olacaktır.

Dikkat ! Düşük faiz oranı diye gidip sazan gibi atlamayın !

Kredi çekerken faizi düşük diye koşarak o bankaya gidersiniz fakat krediyi çektikten sonra kafanız karışır. Alacağım para bu olmamalıydı dersiniz. Banka kesmiştir birşeylere ve geri ödemesinde birtakım masraflar çıkartıp geri ödeme tutarını arttırmış olabilir.

Nasıl Hesaplarım ?

Faiz oranlarını öğrendikten sonra ikinci öğreneceğiniz geri ödemesi ne kadar olacak ve elinize ne kadar para geçecek. Bunlar çok önemlidir. Her hangi bir kesinti yapılacaksa bunu bilmelisiniz imzalar atıldıktan sonra para elinize geçince hayal kırıklığı yaşamayın. 

Örneğin : 

A Bankası : 10.000 TL kredi çekeckesiniz banka faizi ile beraber geri ödemesi 11.000 TL dedi. 

Dosya masrafı ıvır zıvır derken size 9.100 verdi

B Bankası 10.000 TL  kredi çekeckesiniz banka faizi ile beraber geri ödemesi 11.500 TL dedi. 

Dosya masrafı ıvır zıvır derken size  9.950 verdi

Görüldüğü gibi faizi düşük görünen banka geri ödeme olarak daha az para çıkardı ama size daha az para verdiği için sizi zarara soktu. Bu nedenle kesinlikle elinize ne kadar geçecek ve ne kadar geri ödeyeceksiniz öğrenmenizde fayda olacaktır.

4-) Doğru Evrak Vakit Kaybını Önler Kredi Başvurusunda Hangi Belgeleri Götürmeliyim ?

Başvuru yaparken hangi evrakların yanınızda olacağını öğrenmeniz sizin için zamandan tasarruf sağlayacaktır. 

Kredi Çekerken Hangi Evraklar İstenir ?

*TC kimliğinizin kesinlikle yanınızda olması gerekir. Ehliyette iş görebilir.***

*Maaş bodrosu istenebilir.***

*Devlet çalışanıysanız özel durumlarda üst yazı istenebilir.

*Adres teğet edilmesi için fatura veya ikamet talebinde bulunabilir

*Kefil istenebilir.


(*** Kesinlikle istenen belgeler 1. derece önemlilik arz eder mutlaka istenir. )

5-Gereksiz Başvurulardan Kaçının

Şunu asla unutmayın hazırlıksız başvuru red alır. Yukardaki adımlardan birinde bir problem yaşarsanız banka onay vermeyecektir. Her red cevabı aynı zamanda kredi notunuzu değiştirir ve aynı bankada ikinci kredi başvurusunda sizi iki ay bekleyip başvurmanızı önerir. Diğer türlü sürekli red alıp notunuz sürekli düşecektir.

Eğer notunuz düşükse ve kredi çıkması zor ihtimalse bazı bankalar uçana kaçana kredi veriyor önceliği onlara verin.  Bu bankaları internetten araştırıp öğrenebilirsiniz. Bu durumda faiz ya da geri ödeme tutarını bir kenara atıp denize düşen yılana sarılır misali gidip o bankaya başvuru yapacaksınız.

banka kredileri 5 Adımda Banka Kredisi Başvurusu kredi nasıl alınır kredi başvurusu nasıl yapılmalı